2019 Askerlik Kaç Ay? (Tek Tip)

2019 Askerlik Kaç Ay? (Tek Tip)

Tek tip ve bedelli askerlik yasalarını içeren yeni askerlik sistemi TBMM’ye sunuldu. Yeni yasalaşma ile birlikte tek tip askerlik devamlı hale getirilecek ve bedelli askerlik düzenlemesi yürürlüğe girecek. Uzun dönem askerlik yapanlar için ise erken terhis müjdesi verildi. Buna istinaden 6 ay ve üzeri askerde bulunan erler hemen terhis edilecek..

2019 Askerlik Kaç Ay? (Tek Tip)

Erken Terhis Müjdesi Yolda

Hali hazırda Yeni askerlik yasasının Meclis tarafından kabul edilip Cumhurbaşkanı onayı sonrası uzun dönem askerlik tamamen ortadan kalkmış olacak. Bununla birlikte Ön lisans ve altı eğitim görenler için mecburi askerlik süresi 6 aya düşecek. Ayrıyeten 6 aylık süreyi tamamlayan askerler yasanın onaylanmasının hemen ardından terhis edilecekler.

Yeni Askerlik Yasası Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son toplantısında yeni askerlik ( Tek Tip ) sistemi ile ilgili yasal düzenlemenin 23 Haziran’da İstanbul’da tekrarlanacak olan Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi öncesi yasalaşacağını söylediği öğrenildi. Planlamada herhangi bir sıkıntı çıkmazsa yeni sistem yakın zamanda yürürlüğe girecek. Müjdeyi bekleyen askerler ve yakınları Ramazan Bayramı’ndan öncede sürpriz olabileceği duyumlarıda haberler arasında.

Uzun Dönem- Kısa Dönem Askerlik Ortadan Kalkıyor

Yeni gelen düzenlemeye göre er, erbaş ve ya bedelliler kesinlikle bir ay mecburi eğitim yapacaklar. Bir ay temel eğitime istinaden diğer lise mezunu ve altı olanlar 5 ay daha askerlik yapacaklar. Yani 1+5= 6  toplamda 6 ay. Bu 6 ay bittikten sonra devam etmek isteyenler sınava veya eğitime tabi tutulacaklar. Sonucunda başarılı olanlar sözleşmeli er veya uzman erbaş olabilecekler.

Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar Olacak?

Bedelli askerlik ücreti, asteğmen maaşı ve katsayının 6 ile çarpımı göz önüne alınacak. Buna göre asteğmen maaşları arttığında bedelli askerlik fiyat artışı gösterecek.

2019 Askerlik Kaç Ay? (Tek Tip)

Bedelli askerlik 30 bin lira, dövizle askerlik ise bunun avro karşılığı olacak.

Bedelli Askerlikte Yol İzni Olacak mı?

Bedelli askerlikteki yol izninde sabit bir kural devam edecek. Bu kurala istinaden uzun mesafeli yolculuklarda daha fazla kısa mesafeli yolculuklar da daha az yol izni verilecek.

 • 800 km veya daha kısa mesafe arasında 1 gün yol izni
 • 801 km ve 1600 km mesafe arasında ise 2 gün yol izni
 • 1601 km veya daha fazlası ise 3 gün yol izni

Yani gidilecek mesafeye göre yol izni verilecektir. Ve aynı şekilde yol izni askerlikten sayılacak.

Yeni Yasada Erteleme Yaş Sınırı Ne Kadar Olacak?

MSB’den yapılan açıklamada yer alan bilgilere göre;

 • Lise mezunları; 29/22
 • Meslek yüksek okulu mezunları; 29/28
 • Lisans mezunları; 29/28
 • Lisans üstü mezunları; 35/32
 • Doktora mezunları; 35
 • Tıp okuyanlar için; 35
 • Sporcular 38 yaşına kadar askerlik görev sürelerini erteleyebilecekler.
  MmMeslek yüksekokulu mezunları yedek astsubay olabilecek 2 ay temel eğitim ve ardından sınıf eğitimi alacak. Bu kapsamda harçlıkta verilecek.

Lisans ve üzeri mezunlarına yedek subay şansı aynı düzeyde devam edecek ve 2 ay temel ve sınıf eğitimi ile harçlık alacaklar.

NOT; Bu sitedeki tüm makaleler belirli tarihlerde yeni bilgileri yansıtacak şekilde düzenli olarak güncellenmektedir. Yayınlanan tarihte geçerli olan yasaları yansıttığını unutmayın.

 

Bir önceki yazımız olan Kaç Çeşit Kan Grubu Vardır? Kan Gruplarının Özellikleri Nelerdir? Başlıklı konumuzu okumanızı öneririz.

(Bu yazıyı puanlamak ister misiniz? Yıldıza tıklayarak bu yazıya puan verebilirsin.)

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Yorum Yap