2019 Askerlik Kaç Ay? (Uzun Dönem)

2019 Askerlik Kaç Ay? (Uzun Dönem)

İlk önce bilinmesi gereklidir ki 12 ay askerlik süresinin değişeceği uzun zamandır gündemdedir. Bu kapsamda bedelli askerlik yasasına ihtiyaç duyulmayacak bir yasa planlanmaktadır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, askerlik süreciyle alakalı köklü bir değişikliğe gidileceğini bildirmiştir.
Konuyla ilgili resmi açıklama beklenilmektedir.
Şu anda 2019 Askerlik Kaç Ay? Kaç gün? Bu sorunun cevabını yazalım.

2019 Askerlik Kaç Ay? (Uzun Dönem)

2019 Askerlik Kaç Ay?(Uzun Dönem)

Kanunlara göre askerlik çağı gelmiş Türkiye vatandaşı uyruğu bulunanan tüm erkekler askere gitmek zorundadır.

 • Uzun dönem askerlik süresi 1 yıldır.
 • Uzun dönem askerlik süresi 12 aydır.
 • Uzun dönem askerlik süresi 365 gündür.

Lâkin askerde gün olarak değil yıl olarak hesap yapılmaktadır. Yani 365 gün değilde 366 günede denk gelebilir. Bunun sebebi ise Şubat ayın 28-29 çekmesinden kaynaklanmaktadır.

Buna örnek verelim;

 • 01.05.2018 tarihinde görev süreniz başladı.
 • Askerlikte olan mazeret izin günlerini saymaz isek.
 • 01.05.2018 tarihinde teskerenizi alırsınız.

En çok merak edilen konulardan bir tanesi de yol ve diğer izin günleridir. Askerlik’te bilindiği üzere ayların, günlerin hatta saatlerin dahi önemi büyüktür.  Durum böyle olunca askerlerin, ailelerinin ve sevenlerinin her zaman aklında olan bir konudur.

12 ay uzun dönem askerlikte 24 gün izin süresi vardır. Bu izni erken terhis alma adına saklarsanız, kullanmadığınız izin süresi kadar erken teskere alırsınız.

Yol izninde ise sabit bir kural vardır. Bu kurala göre yol izni hesaplanır. Uzun mesafeli yolculuklarda daha fazla kısa mesafeli yolculuklar da daha az yol izni vardır.

 • 800 km veya daha kısa mesafe arasında ise 1 gün yol izni verilir.
 • 801 km ve 1600 km mesafe arasında ise 2 gün yol izni verilir.
 • 1601 km veya daha fazlası ise 3 gün yol izni verilir.

Yani gidilecek mesafeye göre yol izni verilmektedir. Ve yol izni askerlikten sayılır.

2019 Askerlik Kaç Ay? (Uzun Dönem) Sorusunun cevabı 12 ay olarak devam etmektedir. Fakat bu sürenin değişeceği daha önce yetkili kişiler tarafından söylenmiştir. Henüz değişen bir şey olmasa da açıklamalarda belirtilmiştir. Ve askerliğin 6 aya düşmesi beklenilmektedir.

 

Yeni Güncelleme; 11/03/2019

 

Yeni Askerlik Sistemi Ne Zaman Yürürlüğe Girecek? 2019 Tek Tip Askerlik Ne Kadar Olacak?

Yeni askerlik sistemi konusu geçtiğimiz günlerde Milli Savunma Bakanı (MSB) Hulusi Akar tarafından açıklandı. Yeni askerlik sistemi ve bedelli askerlik ile ilgili detayları paylaştı. Yeni askerlik sistemi adı altında kimin ne kadar askerlik yapacağını ve bedelli askerlik hususunda değişikliklerin neler olduğunu anlattı.

 

ASKERLİK SÜRESİ NE KADAR OLACAK?

Yasaya göre belirlenen er, erbaş ve ya bedelliler kesinlikle bir ay eğitim yapacaklar. Bir ay temel eğitime istinaden diğer lise mezunu ve altı olanlar 5 ay daha askerlik yapacaklar. Yani 1+5= 6  toplamda 6 ay. Bu 6 ay bittikten sonra devam etmek isteyenler sınava veya eğitime tabi tutulacaklar. Sonucunda başarılı olanlar sözleşmeli er veya uzman erbaş olabilecekler.

 

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ NEYE GÖRE BELİRLENECEK?

 

Bedelli askerlik ücreti, memur maaşı ve katsayının 6 ile çarpımı göz önüne alınacak. Buna göre 6 ayda bir olmak üzere fiyat artış gösterebilecek.

2019 Askerlik Kaç Ay? (Uzun Dönem)

Bedelli ve dövizli askerlik arasında bir ücret farkı olmayacak. Bedelli askerlik için belirlenen ücretin Avro karşılığı dövizli askerlik yapmak isteyen kişilerden talep edilecek.

ERTELEME YAŞ SINIRI NE KADAR OLACAK?

MSB’den yapılan açıklamada yer alan bilgilere göre;

 • Lise mezunları; 29/22
 • Meslek yüksek okulu mezunları; 29/28
 • Lisans mezunları; 29/28
 • Lisans üstü mezunları; 35/32
 • Doktora mezunları; 35
 • Tıp okuyanlar için; 35
 • Sporcular 38 yaşına kadar askerlik görev sürelerini erteleyebilecekler

Meslek yüksekokulu mezunları yedek astsubay olabilecek 2 ay temel eğitim ve ardından sınıf eğitimi alacak. Bu kapsamda harçlıkta verilecek.

Lisans ve üzeri mezunlarına yedek subay şansı aynı düzeyde devam edecek ve 2 ay temel ve sınıf eğitimi ile harçlık alacaklar.

 

NOT; Bu sitedeki tüm makaleler belirli tarihlerde yeni bilgileri yansıtacak şekilde düzenli olarak güncellenmektedir. Yayınlanan tarihte geçerli olan yasaları yansıttığını unutmayın.

Son Güncelleme Tarihi; 11/03/2019 

 

Bir önceki yazımız olan Futbolda Kaç Hakem Var? Başlıklı konumuzu okumanızı öneririz.

(Bu yazıyı puanlamak ister misiniz? Yıldıza tıklayarak bu yazıya puan verebilirsin.)

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Yorum Yap