2019 Askerlik Kaç Ay? (Kısa Dönem)

2019 Askerlik Kaç Ay? (Kısa Dönem)

2019 Askerlik Kaç Ay? (Kısa Dönem)

İlk önce bilinmesi gereklidir ki 6 ay (Kısa Dönem) ve 12 ay (Uzun Dönem) askerlik süresinin değişeceği uzun zamandır gündemde olan bir konudur. Bu kapsamda bedelli askerlik yasasına ihtiyaç duyulmayacak bir yasa planlanmaktadır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, askerlik süreciyle alakalı köklü bir değişikliğe gidileceğini bildirmiştir. Konuyla ilgili resmi açıklama beklenilmektedir.

Şu anda 2019 Askerlik Kaç Ay? (Kısa Dönem) Kaç gün? Bu sorunun cevabını yazalım.

 

2019 Askerlik Kaç Ay? (Kısa Dönem)

Kanunlara göre askerlik çağı gelmiş Türkiye vatandaşı uyruğu bulunanan tüm erkekler askere gitmek zorundadır.

Kısa dönem askerlik süresi 6 aydır. Kısa dönem askerlik süresi Yarım Yıldır. Kısa dönem askerlik süresi 180 gündür.

Lâkin askerde gün olarak değil yıl veya ay baza alınarak hesap yapılmaktadır. Yani 180 gün değilde 181 güne yada 179 günede denk gelebilir. Bunun sebebi ise Şubat ayın 28-29 çekmesinden veya diğer ayların 31 çekmesinden kaynaklanır.
Eğer her ayın 30 çektiğini varsayarsak 180 gün yapar.

Buna örnek verelim;

01.05.2019 tarihinde görev süreniz başladı.Askerlikte olan mazeret izin günlerini saymaz isek. 01.11.2019 tarihinde teskerenizi alırsınız.

Kısa Dönem Askerlikte Yol İzni Kaç Gündür?

En çok merak edilen konulardan bir tanesi de yol ve diğer izin günleridir. Askerlik’te bilindiği üzere ayların, günlerin hatta saatlerin dahi önemi büyüktür.  Durum böyle olunca askerlerin, ailelerinin ve sevenlerinin her zaman aklında olan bir konudur.

6 ay kısa dönem askerlikte 12 gün izin süresi vardır. Bunun hesabı ise her ay 2 gün izin hakkı vardır. Buda 6 ayda 12 gün yapar. Bu izni erken terhis alma adına saklarsanız, kullanmadığınız izin süresi kadar erken teskere alırsınız. Yani 180 gün askerlik süresini izin kullanmadan bitirirseniz 12 gün daha erken teskere alabilirsiniz. Oda askerlik süreniz 168 güne düşecek demektir.

Yol izninde ise sabit bir kural vardır. Bu kurala göre yol izni hesaplanır. Uzun mesafeli yolculuklarda daha fazla kısa mesafeli yolculuklar da daha az yol izni vardır.

800 km veya daha kısa mesafe arasında ise 1 gün yol izni verilir.801 km ve 1600 km mesafe arasında ise 2 gün yol izni verilir.1601 km veya daha fazlası ise 3 gün yol izni verilir.

Yani gidilecek mesafeye göre yol izni verilmektedir. Ve yol izni askerlikten sayılır.

2019 Askerlik Kaç Ay? (Kısa Dönem)

Sorusunun cevabı 6 ay olarak devam etmektedir. Fakat bu sürenin değişeceği daha önce yetkili kişiler tarafından söylenmiştir. Henüz değişen bir şey olmasa da uzun ve kısa dönem askerliğin tek tip askerlik olarak değiştirileceği ve 9 ay olarak belirleneceği beklenilmektedir.

NOT; Bu sitedeki tüm makaleler belirli tarihlerde yeni bilgileri yansıtacak şekilde düzenli olarak güncellenmektedir. Yayınlanan tarihte geçerli olan yasaları yansıttığını unutmayın.

 

Bir önceki yazımız olan Kaç Gün Spor Yapılmalı? (Vücut Geliştirme) Başlıklı konumuzu okumanızı öneririz.

(Bu yazıyı puanlamak ister misiniz? Yıldıza tıklayarak bu yazıya puan verebilirsin.)

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Yorum Yap