Bir Davranış Kaç Günde Alışkanlık Haline Gelir?

Bir Davranış Kaç Günde Alışkanlık Haline Gelir?

Alışkanlık oluşturma hakkında bir Google araması yapar isek, alışkanlık oluşturmanın yalnızca 21 gün sürdüğünü öğrenebiliriz. Ya da belki 18 ya da 28 ya da 31! Numaralar değişebilir, ancak standart tavsiye değişmez.

 

Pek çok kişi kendi kendine belirli bir gün için bir davranışı basit bir şekilde tekrarlarsa, alışkanlığı geliştirme yönünü arttırır. Ancak alışkanlık oluşumu o kadar basit değildir. Sonuçta, çoğumuz kişisel deneyimlerden bazı alışkanlıkların geliştirilmesinin oldukça kolay olduğunu biliyoruz. Belirli bir son tarihe odaklanmak yerine, her seferinde bir gün alışkanlık oluşturma süreci oluşturulabilir. Aşağıdaki stratejileri kullanarak, süreci hızlandıracak ve davranışlarımızı alışkanlık haline getirmesinii sağlayacağız.

İlk başta, küçük ve belirli hedefler tanımlayalım; Alışkanlık gelişimi üzerinde çalışıyor isek, muhtemelen büyük ve kapsamlı hedefleriniz vardır. Örneğin daha düzenli bir ev tutmak ya da zamanında okul çalışmalarına devam etmek.. Bu hedefler uzun vadeli motivasyonumuz için çok önemlidir, ancak yeni alışkanlıklar edinmenize ve bunlara ayak uydurmanıza yardımcı olmazlar. Bir alışkanlık, sadece tekrarlanan bir davranıştır. Yeni bir alışkanlık geliştirmeden önce, küçük, spesifik bir davranışsal hedef tanımlamanız gerekir.

Kendimizi durdurabilecek lojistik ve zihinsel engelleri düşünelim. Belki işten sonra her hangi gidilmesi gereken bir yere gitmek için çok yorgunsunuzdur , bu yüzden gitmeniz gereken yeri ertelenmek zorunda kalabilirsiniz. Yorgunluktan savaşmaya çalışmak yerine, engelin etrafında çalışmanın yollarını düşünün, ve gün içindeki yorgunluğunuzu azaltmak için gece uyku sürenizi arttırmayı düşünebilirsiniz. Bu yeniden canlandırma stratejisi sopa yapmakta zorlandığınız herhangi bir alışkanlık için geçerlidir. Kendinizi hayal kırıklığına uğratmak yerine, engelleri ortadan kaldırmanın ve alışkanlık oluşturma sürecini kolaylaştırmanın yollarını düşünün.

Bir Sorumluluk Ortağı Olun! Başka birine karşı sorumlu olmak, motivasyonu arttırır . Bazen kendi iç beklentilerimizi karşılamakta başarısız olabiliriz, ancak arkadaşlarımızı ve ailemizi hayal kırıklığına uğratmaktan nefret ederiz. Bir hesap verebilirlik ortağı çeşitli şekillerde yardımcı olabilir. Bazen başka bir kişiye yeni bir alışkanlık oluşturmaya çalıştığınızı söylemek, kendinizi izlemeniz için yeterlidir.

Harici ve Dahili Hatırlatıcıları Kullanın! Listeler yapmak, günlük telefon alarmları ve harici hatırlatıcılar oluşturmak için kullanabileceğiniz diğer herhangi bir aracı deneyin . Yeni bir davranışı alışkanlığa dönüştürme sürecinin eski bir davranışı durdurmayı gerektirebileceğinide unutmayın. İç hatırlatıcılar da önemlidir. Kendinizi yararsız bir düşünce sürecinde hapsolmuş bulursanız, deseni kırmak için zihinsel hatırlatıcılar kullanabilirsiniz. Olumsuz düşünceler ortaya çıktığında tekrarlamak için bir ifade seçin. “Spor salonuna gitmekten nefret ediyorum” der isen düşünceye dikkat etmeniz gerekecektir.

Kendinize Zaman Ayırın! Unutmayın, alışkanlık oluşumu yukarı doğru yörünge değildir. Bir müddet yapamayabilirsiniz. Küçük bir hata, daha önce yapmış olduğunuz işi silmez. Yeni alışkanlıklar geliştirmek zaman alır, ancak akıllı, stratejik bir yaklaşımla alışkanlıklarınız ömür boyu sürecektir.

 

Bir önceki yazımız olan Dünya’da Kaç Hayvan Var? Başlıklı konumuzu okumanızı öneririz.

(Bu yazıyı puanlamak ister misiniz? Yıldıza tıklayarak bu yazıya puan verebilirsin.)

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Yorum Yap