C-Ç Harfi İle Başlayan Kaç Tane İl Var?

C-Ç Harfi İle Başlayan Kaç Tane İl Var?

 

 

 

İl, belirli sınırlar içerisinde bulunan ve belediye tarafından yönetilen yerleşim alanlarıdır. Meclis kararı ile kurulan mahalle, köy, ve ilçeler büyükşehir belediye adı içinde barınır. Her büyükşehir belediyesinin kendine ait ilçe, mahalle köy gibi adlandırılan mecraları mevcuttur.

Ülkemizde 81 İl bulunmaktadır. İller aynı zamanda şehir veya vilayet olarakta adlandırılabilir. Ülkemizde 81 ile bağlı olarak toplamda 957 ilçe bulunmaktadır. İlçelerin tamamı köy ve mahallelerden oluşmaktadır.

İl, ilçe, mahalle ve köyler valilik vasıtası sonrası meclis kararıyla kurulur. Fakat daha öncelei yerleşim alanı olarak değerlendirilen mekanlar binlerce yıl öncesinden insanlar tarafından seçilmiştir. Doğal su kaynaklarına ve düz ovalara yakınlığı nedeniyle kurulan birçok yerleşim yeri bulunmaktadır. Kadim yerleşim yerleri de mevcuttur.

C-Ç

 

Ülkemizde C harfi ile başlayan İl bulunmamaktadır. Ç harfi ile başlayan 3 tane İl vardır.

 

 

  • Çanakkale
  • Çankırı
  • Çorum

 

 

 

Yurdumuzda bilindiği üzere 7 tane bölgemiz vardır. Karadeniz, Akdeniz, İç Anadolu, Marmara, Ege, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesidir. Her bölgenin kendine ait şehirleri ve kırsalları vardır. Ayrıyeten Yurdumuzda bulunan bölgelerin özelliklerini öğrenmek isterseniz Türkiye’de Kaç Bölge Var? Başlıklı konumuzu inceleyin. Şimdi Ç harfi İle başlayan illerimizin hangi bölgelere ait olduğunu sıralayalım.

 

Çanakkale; Marmara bölgesinde yer alır.
Çankırı; İç Anadolu Bölgesinde yer alır..
Çorum; Karadeniz Bölgesinde yer alır.

 

 

 

Ç harfi ile başlayan İl, Vilayet veya Şehir olarak adlandırdığımız Çanakkale, Çankırı, Çorum olmak üzere 3 tane İl bulunduğunu ve Türkiye haritasında hangi bölgerdede olduklarını sizlerle paylaştık. Sizde C-Ç Harfi İle Başlayan Kaç Tane İl Var? Konusu altında sorularınızı sorabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan B Harfi İle Başlayan Kaç Tane İl Var? Başlıklı konumuzu okumanızı öneririz.

 

 

 

 

 

(Bu yazıyı puanlamak ister misiniz? Yıldıza tıklayarak bu yazıya puan verebilirsin.)

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Yorum Yap