D Harfi İle Başlayan Kaç Tane İl Var?

D Harfi İle Başlayan Kaç Tane İl Var?

 

İl, belirli sınırlar içerisinde bulunan ve belediye tarafından yönetilen yerleşim alanlarıdır. Meclis kararı ile kurulan mahalle, köy, ve ilçeler büyükşehir belediye adı içinde barınır. Her büyükşehir belediyesinin kendine ait ilçe, mahalle köy gibi adlandırılan mecraları mevcuttur.

Ülkemizde 81 İl bulunmaktadır. İller aynı zamanda şehir veya vilayet olarakta adlandırılabilir. Ülkemizde 81 ile bağlı olarak toplamda 957 ilçe bulunmaktadır. İlçelerin tamamı köy ve mahallelerden oluşmaktadır.

İl, ilçe, mahalle ve köyler valilik vasıtası sonrası meclis kararıyla kurulur. Fakat daha önceleri yerleşim alanı olarak değerlendirilen mekanlar binlerce yıl öncesinden insanlar tarafından seçilmiştir. Doğal su kaynaklarına ve düz ovalara yakınlığı nedeniyle kurulan birçok yerleşim yeri bulunmaktadır. Kadim yerleşim yerleri de mevcuttur.

D

Harfi ile başlayan kaç tane il var sorusunun cevabı üçtür.

Türkiye’de D harfi ile başlayan 3 tane İl vardır. Bu illeri aşağıda sıralayalım.

  • Denizli
  • Düzce
  • Diyarbakır

 

Yurdumuzda bilindiği üzere 7 tane bölgemiz vardır. Bu bölgeler; Karadeniz, Akdeniz, İç Anadolu, Marmara, Ege, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesidir. Her bölgenin kendine ait İlleri (Şehir, Vilayet) vardır. Bölgeye göre il sayısılarıda farklıdır. Şimdi D harfi İle başlayan illerimizin hangi bölgelere ait olduğunu sıralayalım.

Ayrıca bölgelerle alakalı yazımızı okumak isterseniz Türkiye’de Kaç Bölge Var? Başlıklı konumuzu öneririz.

 

 

Denizli; Ege bölgesinde yer alır.
Düzce; Karadeniz Bölgesinde yer alır.
Diyarbakır; Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alır.

 

 

 

D harfi ile başlayan İl, Vilayet veya Şehir olarak adlandırdığımız Düzce, Denizli, Diyarbakır olmak üzere 3 tane İl bulunduğunu ve Türkiye haritasında hangi bölgerdede olduklarını paylaştık. Sizlerde D Harfi İle Başlayan Kaç Tane İl Var? Konusu altında düşüncelerinizi yorum kısmından belirtebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Türkiye’de Kaç Tane Cami Var? Başlıklı konumuzu okumanızı öneririz.

(Bu yazıyı puanlamak ister misiniz? Yıldıza tıklayarak bu yazıya puan verebilirsin.)

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Yorum Yap