Dünya’da Kaç Çeşit Ayı Türü Var?

Dünya’da Kaç Çeşit Ayı Türü Var?

 

Dünya’da farklı kıtalarda yaşayan Bozayı, Kutup ayısı, Asya siyah ayısı, Amerikan siyah ayısı, Malaya ayısı, Tembel ayı, Gözlüklü ayı ve Dev panda olarak sınıflandırılan sekiz ayı türü vardır, ve hepsi kendi popülasyonları için tehdit altındadır.

Ursidae familyasına ait memelilere ayılar denir. Bu hayvanlar üniforma olarak sınıflandırılır ve en yakın akrabaları olarak mahmuzlar bulunur. Bugün dünyada hayatta kalan sadece sekiz ayı türü vardır, ve bunlar dünyaya yaygın şekilde dağılmıştır. Antarktika ve Avustralya dışında, dünyanın diğer tüm kıtalarında ayılar yaşamaktadır.

1-  Boz Ayı

Boz ayı, Kuzey Amerika ve Avrasya’nın büyük kısımlarında bulunan, dünyanın en yaygın dağılmış ayı türüdür. Boz ayı ve kız kardeşi olan kutup ayısı, bugün dünyada yaşayan en büyük karasal etoburlardan biri olarak kabul edilir. Bu ayılardaki nüfus, 20. yüzyılın başında olduğundan daha fazla azalmış olsa da, yaygın dağılışı nedeniyle, Kırmızı Listedeki tehdit altındaki kategoriye henüz girmedi. Bununla birlikte, bu boncukların belirli alt türlerinin tehlikesi vardır, bazılarının ise nesli tükenmek üzere avlanmıştır.

Boz ayının çeşitli alt türleri şunlardır:

Avrasya boz ayı, Kamçatka boz ayı, Doğu Sibirya boz ayı, Himalaya boz ayı, Tibet mavi ayı, Ussuri boz ayı, Suriye boz ayı, Dall Adası boz ayı, Grizzly ayı, Grizzly ayı ve Meksika boz ayı.

2- Kutup Ayısı

Kutup ayısı genellikle Kutup Dairesi sınırları dahilinde yaşayan bir etoburdur. Kahverengi ayının kız kardeşi türü olmasına rağmen, kutup ayısı, yaşadığı aşırı ortamda hayatta kalmasına yardımcı olacak birçok özellik geliştirmiştir. Contalar, bu ayılar için tercih edilen besinlerdir. Ayıların çoğu karada doğsalar da mükemmel yüzücülerdir ve yaşamlarının büyük bir bölümünü yaşam alanlarının soğuk sularında geçirirler.

Kutup ayıları bugün korunmasız bir tür olarak sınıflandırılmaktadır ve iklim değişikliği bu hayvanın en büyük düşmanıdır. Kutup ayısının 19 alt popülasyonundan en az 3 tanesi düşüş gösteriyor. Bu ayıların büyük ölçekli avlanmaları birçok yönetmelikle kontrol altına alınsa da, habitat kaybı bu türlerin hayatta kalmasını tehdit etmeye devam ediyor.

3- Asya Siyah Ayısı

Yaygın ayı veya beyaz göğüslü ayı olarak bilinen Asya siyah ayısı Hindistan Yarımadası’nın kuzey kısımlarında, kuzeydoğu Çin, Rusya Uzak Doğu, Kore, Tayvan ve Japonya’nın bazı adalarında yaşarlar. Ayının vücut kısımları için avlanması ve habitat kaybı, ayının IUCN tarafından korunmasız olarak sınıflandırılmasına neden olmuştur. Ne yazık ki, büyük ölçüde otçul Asya kara ayısı, onları yıllarca tuzağa düşüren ve öldüren insanlar için tehdit oluşturulmuştur.

Asya kara ayısının alt özellikleri:

Formosan kara ayısı, Baluchistan ayısı, Çin kara ayısı, Japon kara ayısı, Himalaya kara ayısı, Tibet kara ayısı ve Ussuri kara ayısı.

4- Amerikan Siyah Ayısı

Amerikan siyah ayısı yerli bir Kuzey Amerika ayısıdır. Kuzey Amerika’daki en küçük ayı ve aynı zamanda kıtada en yaygın ola ayı. Bu ayılar, beslenme düzeninde mevsimsel ve coğrafi çeşitlilik gösteren omnivorlardır.

Amerikan kara ayısının alt özellikleri şunlardır:

Olimpiyat kara ayısı, Doğu kara ayısı, Kaliforniya kara ayısı, Haida Gwaii kara ayısı, Dall kara ayısı, Kraliçe Charlotte kara ayısı, Meksika kara ayısı, Tarçın ayısı, Buzul ayısı, Florida kara ayısı, Newfoundland kara ayısı, Kermode ayısı, ruh ayısı, Louisiana kara ayısı, West Mexico kara ayısı, Kenai kara ayısı ve Vancouver Adası kara ayısı.

5- Malaya Ayısı

Malaya ayısı, Asya’nın tropikal bölgelerinde yaşar. Bal, böcek ve kütüklerin içindeki diğer küçük canlılar için yem yapmalarına yardımcı olacak son derece pençelere ve dillere sahiptir. “Ayıcık” ismi, göğsündeki belirgin beyaz kürkü yamadan gelir ve her bir ayıcık farklı bir yamaya sahiptir. Hurma yağının ticari üretimi ve geleneksel ilaçlar için ağır kaçak avlanma baskısı, bu türler için önemli tehditlerdir.

6- Tembel Ayı

Tembel ayı veya gevşek ayı olarak adlandırılan ayı, Hindistan Yarımadası’nda yaşayan gece ayısıdır . Tembel ayıların daha ince yapıları, tüylü mantoları ve böcekleri emmek için özel olarak uyarlanmış ağız kısımları vardır. Ayılar bal arısı kolonileri, meyveler ve termitler ile beslenir. Yıllar boyunca, bu ayılar evcil hayvan olarak kullanılmıştır, ancak uygulama Hindistan’da yasalarca durdurulmuştur. Ayılar ayrıca yiyecekler, pençeler ve bakulalar için geniş ölçüde avlanmıştır.

7- Gözlüklü Ayı

Gözlüklü ayı, Güney Amerika’nın yoğun And ormanlarında yaşar ve kıtanın tek ayısı olma özelliğini taşır. Savunmasız olarak sınıflandırılmaktadır, çünkü habitat kaybı bu hayvanların sayısında düşüşe neden olmuştur. Gözlüklü ayılar toplulukları, öncelikle yaşam alanlarının tahrip edilmesinden ve parçalanmasından muzdariptir. Avcılar onları et ve vücut parçaları için de avlıyorlar ve çiftçiler tarımsal olarak zarar gördüklerinden öldürmektedirler.

8- Dev Panda

Dev panda, türlerin korunması söz konusu olduğunda, belki de dünyanın en güçlü sembolü olarak kabul edilir.  Dünyanın her bir yanında, kendine özgü siyah-beyaz hayvan, Çin’de ulusal bir hazinedir. Sayıları yavaş yavaş artarken, dev panda en nadir nesli tükenmekte olan ayılardan biri olmaya devam etmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Türkiye’de Kaç Milyon Emekli Var? Başlıklı konumuzu okumanızı öneririz.

 

(Bu yazıyı puanlamak ister misiniz? Yıldıza tıklayarak bu yazıya puan verebilirsin.)

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Yorum Yap