Dünya’da Kaç Dil Var?

Dünya’da Kaç Dil Var?

 

 

Dil, insanlar arasındaki iletişimi sağlayan çok temel bir araçtır. Dil sözel, fiziksel ve biyolojik olarak doğuştan gelen bir iletişim aracı olarak tanımlanabilir. Dil, dinamik ve özel bir insan yeteneğidir. Düşünmek için bile bir dil bilmemiz gerekmektedir. İnsanların kendilerini ifade etmeleri, düşünceleri, duygularını, anlamalarını ve ihtiyaç duydukları bir şeyi paylaşmalarını sağlayan büyük bir amaçtır. Dil olmadan, bütün insanlar yalnızlık hissedebilir.

İnsanlık var olduğundan beri dilde var olmuştur. Her gün yeni bir dil üretilebilir ve eski dil unutulabilir. Dünya çok hızlı değişiyor. Medya ve popülerlik, dilleri çok fazla etkilemektedir. Zamanla, tüm diller birçok amaç için değiştirilebiliyor. Böylece yeni diller bu şekilde üretilebiliyor. Bütün diller benzer özelliklere ve çok farklı özelliklere sahiptir.

 

Dilin Dünyadaki Dağılımı

 

Dünya’ da neredeyse 7 binin üzerinde konuşma dili vardır. Bu dillerden % 90’ı 100 binden az insan tarafından konuşuluyor. Ve yine 100 milyondan fazla insan tarafından 150 ile 200 dil konuşuluyor.

En Çok Konuşulan Diller

En çok konuşulan dil Çince’dir. Bu dili 1.300.000.000 insan kullanıyor.
İkinci en çok konuşulan dil İngilizcedir. Ve 427.000.000 insan İngilizce Dilini kullanıyor.
Üçüncü dil ise İspanyolcadır. 266.000.000 kişi tarafından konuşmaktadır.
Dördüncü dil sırasında Hintçe vardır. Hintçe dili 260.000.000 kişi tarafından konuşuluyor.
Türkçe dili ise Dünya’da en çok konuşulan diller arasında beşinci sıradadır. 220.000.000 Türk bu dili konuşmaktadır.

 

Dünya dillerinin yaklaşık dörtte birinde kalan birkaç binden az konuşmacı vardır. Ve gelecek yüzyılda, dünyada konuşulan 7 binin üzerinde dilin neredeyse yarısının tehlikeye atılacağına ya da tükenme eşiğine geleceğine dair genel bir tahminde bulunulmaktadır. Bu nedenle, dünya dilleri adına tehdit çok açıktır.

Bir dilin kaybolması sadece konuşulan dilin kaybı değil, aynı zamanda bir topluluk veya kabilenin kültürünü, geleneklerini, normlarını ve geleneklerini yitirir. Bir dilin kaybolmasıyla, o birimin gelenek ve göreneklerinin kaybedilmesi ve unutulmasıyla küçük bir medeniyet birimi sona erer.

Bir dil ancak belirli bir topluluğun gençlerine öğretildiğinde yaşayabilir. Yaşlı bir kişi, hayatta kalan ve nesli tükenmekte olan bir dilin sözcüsü olduğunda kurtarılması adına büyük bir adım olacaktır. Bir topluluğun gençleri yeni bir dil öğrendiğinde, bu dilin gelecek nesle ulaşmasıda muhtemel olacaktır.

Diller iletişim aracıdır ve bu diller olmadan topluluklar arasında ortak bir anlayış ya da anlama geçerli olmayacaktır. Bu nedenle, hangi dillerin en çok konuşulduğunu ve hangilerinin tehlikede olduğunu anlamak önemlidir.

 

Bir önceki yazımız olan Günde Kaç Saat Uyumalıyız? Başlıklı konumuzu okumanızı öneririz.

 

 

(Bu yazıyı puanlamak ister misiniz? Yıldıza tıklayarak bu yazıya puan verebilirsin.)

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Yorum Yap