Dünya’da Kaç Fare Var?

Dünya’da Kaç Fare Var?

Dünya’nın fare popülasyonunu ölçmek imkansız, ancak sayılarının milyarlarca olduğu tahmin ediliyor.

Dünya'da Kaç Fare Var?

En kalabalık memeli olduğuna inanılan fareler hemen hemen bütün kıtalarda bulunur. Çin’in iki milyardan fazla fareye sahip olduğu milyarlarca insan tarafından bilinmektedir. Bir fare, uzun kuyruk ve tüylü bir cisim ile karakterize edilen Animalia krallığının dört ayaklı bir memelisidir. Çoğu türleri 12- 35 gram ağırlık arasında 20 cm uzunluğunda değişen, 64’ten fazla fare türü vardır. Uzağı görememelerine rağmen burunları, kulakları iyi gelişkin duyuları vardır. Bir farenin yaşına bağlı olarak farklı ülkelerde söylenen değişken isimleri vardır. Bazı ülkelerde doğum sırasında yavru kedi olarak isimlendirilir, bazı ülkelerde ise hamile farelere baraj denir. Aile sistemi için değerli sosyal hayvanlardır. Fareleri sayabilmek bilimsel olarak imkansızdır. Bu, gece gezisi ve kış uykusu davranışlarından kaynaklanmaktadır. Anket kullanma girişimi kesin sonuç vermemiştir. 1950’lerde insanlar onları kanalizasyon ve çöplüklerde sayabilmişlerdir. WWF ve FAO gibi çeşitli tanınmış kuruluşlar sayıma katılmıştır. Çin’de, Dongting Gölü’nün su seviyeleri yükseldiğinde, milyonlarca fare temizlenmiş ve sayımı zorlaşmıştır. Huddersfield Üniversitesi’nden Profesör Rob Smith gibi kemirgen uzmanları sadece bir tahminde bulunmuşlardır. Amerika’dan bir rodentolog olan Bobby Corrigan, en fazla fare istila eden şehirler olarak Philadelphia, New York ve Boston’ı sıralamıştır. Bu tabiki yoğun nüfustan kaynaklanmaktadır çünkü insan nüfustaki artış, kent merkezlerinde fare büyümesindeki artışla doğru orantılıdır. En fazla fare bulunduran Londra şehri, tahmini yedi milyon fareye sahiptir.

Fare Kaç Tane Doğurur?

Ortalama bir dişi 6 ile 8 yavru doğurabilir ve bir yılda 6 kez doğum yapabilir. Bir fare doğumdan itibaren 4 ile 5 hafta arasında cinsel olarak olgunlaşır ve yavruların ortaya çıkması sadece 21 ile 23 gün sürer.

Fare Kaç Tane Doğurur?

Bu, tek bir dişinin yılda 50 fareden fazla doğurabileceği anlamına gelir. Ölüm oranları çok düşüktür çünkü gençleri korumak için grup halinde gezerler. Farklı koşullara son derece adapte ve her yerde yaşayabilirler; yeryüzünde bulunan her yerde olabilirler, lağamlar, ağaçlar evler, çöplükler vs. Hastalıklara karşı oldukça dirençlidirler. Çok gececi olanların en büyük tehditleri insanlardan kaçmalarını sağlayan bir yapıya sahip olmalarıdır. Mükemmel duyma ve koku alma duyumları, tehlike veya yiyecek hissetmelerini sağlar. Kuzeybatı Hindistan’da fareler evcilleştirilir, fareler popülasyonunun büyümesini sağlayan tapınaklarda barınır. İnsan faaliyetleri, üremelerini destekleyen doğal ekosisteme müdahale etmemiş olsalardı daha da fazla fare olacaktı. Bazı kıtalarda yenilebilir olan fareler bazı yerlerde ise yok edilmelerine neden olan bir rahatsızlık veya hastalık taşıyıcısı olarak görülür.

Farelerin Kaç Dişi Var?

Farenin Kaç Dişi Var?

Fareler, yaşamları boyunca sürekli büyüyen bazı dişlere sahiptir ve bu dişler, doğal olarak aşınmadıkları için daima bakıma ihtiyaç duyarlar. Hayatları boyunca sadece bir diş setine sahip olan fareler Monofizodontal olarak adlandırılan ağız bölümünde bulunan dişler doğduktan on gün kadar sonra kendisini göstermeye başlar. Bu dişler, on iki azı dişi ve dört kesici diş şeklindedir. Ömürlerinin sonuna kadar ağızlarında kalma özelliğide ayrı bir hikmettir. Azı dişler asla büyümeyen kesici dişlerin ise devamlı büyüyor olması bazen fareler için sorunlara neden olur.

Kaç Tür Fare Vardır?

Kaç türe fare vardır? Sorusunun cevabı aslında bilinmezler arasındadır.

Kaç Tür Fare Var?

Çünkü çok farklı fare türleri vardır. Sadece ‘Muş’ cinsinde adlandırılan 38 tür olduğu bilinmektedir. ‘Fare’ ismi aslında tamamı yumuşak gri veya kahverengi kürklü, uzun tüysüz kuyrukları ve büyük kulakları olan birkaç küçük kemirgen için geçerlidir. Fareler olarak adlandırılan kemirgenlerin çoğu, ancak hepsi değil, kemirgen alt sınıfı ‘Myomorpha’ ya da ‘fare benzeri kemirgenlerin’ üyeleridir. Bu muazzam grupta yaklaşık 1100 tür vardır ve bunlar birkaç aileye sınıflandırılır. Bunun haricinde Türkiye’de bilinen bazı fare türleri aşağıdaki şekilde listelenilebilir:

 • Ak ayaklı farecik
 • Avurdu keseli fare
 • Bandikut faresi
 • Çekirge faresi
 • Çeltik faresi
 • Dikenli fare
 • Fırça kuyruklu fare
 • Hasat faresi
 • Huş faresi
 • Kanguru faresi
 • Orman faresi
 • Pamuk faresi
 • Sıçrayan fare
 • Yeleli fare

Fareler ve insanlar, tarih boyunca birbirleriyle iç içedir. Yiyecek ve barınağa kolay erişim sağlamak için insan yerleşimlerinden yararlanmaktadırlar  Aslen tüm dünyaya özgü olan insanların varlığı ile yeni kıtaları kolonileştirmiş durumdadırlar.

 

Bir önceki yazımız olan Hangi Partinin Kaç Milletvekili Var? Başlıklı konumuzu okumanızı öneririz.

 

(Bu yazıyı puanlamak ister misiniz? Yıldıza tıklayarak bu yazıya puan verebilirsin.)

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Yorum Yap