Dünya’da Kaç Tane Ağaç Var?

Dünya’da Kaç Tane Ağaç Var? 

Dünya'da Kaç Tane Ağaç Var?

 

Dünya’da kaç tane ağaç olduğu yapılan derin araştırmalar sonucunda şaşırtıcı bir sonuç olarak ortaya çıkmıştır.

Yale Üniversitesi’ndeki araştırmacılara göre yeryüzünde 3.04  ağaç bulunduğu ortaya çıkmıştır.

3.04.000,000,000,000. 

Daha önce düşünülenden ve tahmin edilenden 7,5 kat daha fazla ağaç bulunduğu bildirilmiştir. Ve bu aynı zamanda gezegendeki her insan için yaklaşık 422 ağaç ediyor demektir.

Ve yine araştırmacılar tarafından bildirilen ilginç bir bilgi ise insanların yaratılmadan önce gezegende bulunan ağaç sayısının şu anda varolan ağaç sayısının yarısı kadar bulunduğudur.

Peki bu rakamları nasıl ortaya çıkarttılar? 15 ayrı ülke araştırmacılarından oluşan bir ekip, dünyanın dört bir yanındaki ağaç popülasyonlarını haritalandırmak için uydu görüntüleri ve süper bilgisayar teknolojilerini kullanmışlardır. Sonuç olarak verilen rakamların ağaçların en kapsamlı sayısı olduğunu bildirilmiştir.

Çalışma esnasında iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için dünyaya ağaç dikmeyi amaçlayan bir grup olan küresel gençlik örgütü üyelerinden yardım alınmıştır. Yale Üniversitesi araştırmacılardan tahmini küresel ağaç popülasyonunu istemişlerdir. O zaman, araştırmacılar gezegende yaklaşık 400 milyar ağaç olduğunu ve kişi başına 61 ağaç düştüğünü tahmin ederek yola çıkmışlardır.

Ancak insan nüfusunun zaten dünyadaki ağaçlar üzerindeki etkileri hakkında bir uyarı oluşturduğunu da düşünüyorlar. Çalışmaya göre, ormansızlaşma, habitat kaybı ve kötü orman yönetimi uygulamaları her yıl 15 milyar ağaç kaybına neden olmaktadır. Bu sadece gezegendeki ağaç sayısını değil aynı zamanda çeşitliliği de etkilemektedir.

Çalışma, ağaç yoğunluğunun ve çeşitliliğin gezegendeki insan sayısı arttıkça şiddetli bir şekilde düştüğünü belirtmiştir. Kuraklık , sel ve böcek istilası gibi doğal faktörler de orman yoğunluğu ve çeşitlilik kaybında rol oynamaktadır.

 

Dünya’da En Çok Ağaç Hangi Bölgelerde Bulunur?

 

Araştırmacılar,  dünyanın en büyük ormanlık alanların ve en yüksek ağaçların tropik bölgelerde bulunduğunu doğrulamışlardır. Hatta dünyadaki ağaçlarının % 43’lük bölümü bu alanlarda olduğu kanısına varılmıştır. En yüksek ağaç yoğunluğuna sahip yerler ise Rusya, İskandinavya ve Kuzey Amerika’nın kutup altı bölgeleri olarak açıklanmıştır.

 

Dünya’nın En Uzun Ağacı Nerededir?

Dünya'da Kaç Tane Ağaç Var?

Doğa bilimci uzmanlarının bir kaç yıl önce California Redwood ormanlık arazisinde keşfettikleri ve Hyperion adını verdikleri ağaç, şu anda dünyada bulunan veya bilinen en uzun boylu ağacı olarak guinness rekorlar kitabında yer almıştır. Uzunluğu 115.61 m olan ağaç yukarıda gördüğünüz grafikte daha iyi algılanmaktadır.  Bu tarz özel ağaçlar gibi Hyperion adı verilen ağacında yeri tam olarak açıklanmamaktadır. Zira art niyetli insanlar tarafından zarar verilme tehlikesiyle karşılaşması istenmemektedir. Hyperion henüz 600 yaşında, botanik bilimine göre bu sınıfta ağaçlar göz önüne alındığında insan yaşıyla 20 yaşında olduğu tahmin edililmektedir. Her yıl 20 metreyle 75 metre arasında boy atması öngörülen Hyperion ilerleyen zamanlarda daha göğe ne kadar yaklaşacağıda ayrı bir merak konusu olmuştur.

 

 

Ağaçların Önemi! 

 

Ağaçlar, Gezegendeki en büyük bitkiler olarak bize oksijen verir, karbon depolarlar, toprağı stabilize eder ve dünyanın vahşi yaşamına hayat verirler.

Sadece yaşam için gerekli ağaçlar değil, aynı zamanda dünyadaki en uzun canlı türü olarak bize geçmiş, şimdi ve gelecek arasında bir bağlantı vermektedirler.

Ormanlık alanların, yağmur ormanlarının ve parklar gibi kentsel ortamlardaki ağaçların dünya genelinde korunması ve sürdürülebilir bir şekilde yönetilmesi kritik bir öneme sahiptir.

 

Yale tarafından yayınlanan açıklamaya göre; Gezegendeki ağaç sayısını neredeyse yarıya indirildiği ve bunun sonucunda iklim ve insan sağlığı üzerindeki etkilerin fazlasıyla görüldüğü açıklanmıştır. Çalışmaları sağlıklı ormanları restore etmek adına daha fazla mücadele etmek ve korumak için tüm insanlığa uyarıda bulunmuşlardır.

 

#Dünya’da Kaç Tane Ağaç Var? Konusu altında bize soru ve yorumlarızı iletmenizi isteriz.

 

Bir önceki yazımız olan  4 Büyük Takımın Kaç Taraftarı Vardır?  Konusunu okumanızı öneririz.

(Bu yazıyı puanlamak ister misiniz? Yıldıza tıklayarak bu yazıya puan verebilirsin.)

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Yorum Yap