Dünya’da Kaç Tane Fil Var?

Dünya’da Kaç Tane Fil Var?

Dünya'da Kaç Fil Var?

Filler, dünyadaki en büyük kara hayvanları olmanın yanı sıra eşsiz ve özel görünen hayvanlardan bir tanesidir. Memeliler olarak sınıflandırılan büyük hayvan türleridir ve iki geniş türe ayrılırlar. Asya fili ve Afrika fili. Dünyadaki fillerin sayısı son birkaç yılda hızla düşmektedir. Bugün dünyada yaklaşık 440.000 filden az kaldığı tahmin ediliyor.

Filler Nerede Yaşar- Kaç Tür Fil Vardır?

Filler Afrika ve Asya’nın bazı bölgelerinde yaşamaktadır. Daha önce de belirtildiği gibi, dünyada daha sonra alt türlere ayrılmış olan yalnızca iki fil türü vardır. Afrika orman filleri, Afrika’nın yağmur ormanlarının orta ve batı bölgelerinde yaşarken, Afrika savan filleri veya çalı filleri Sahra Çölü’nün güneyindeki ülkelerde yaşamaktadır. Öte yandan, Asya filleri Çin, Hindistan, Güneydoğu Asya ve Sri Lanka’da yaşar. Asya filleri yıllar önce Asya kültürü için önemliydi; evcilleştirildiler ve ağır malzemelerin taşınmasında ve dini bayramlarda kullanıldılar.

Fillerin Kaç Dişi Vardır?

Erişkin bir filin sadece altı dişi bulunmaktadır. Azı dişleri zamanla dahada büyür ve eskir. Bu nedenle zamanı geldiğinde alttan çıkan diş eskiyen dişi iter ve bu şekilde diş değişmiş olur. Hayatları boyunca bir fil her bir dişi çin altı kez yenileme yapabilir. Üzücü haber olan bir fil olmazsa olmazı olan dişleri için katledilmek zorunda olmasıdır. Doğa koruma örgütü tarafından yapılan araştırmalar sonucunda bir yılda 30.000 fil dişleri için öldürülmektedir. Çeşitli ilaç yapımlarında kullanılan fil dişleri çok fazla kazanç yolu olduğundan birçok yavru ve yetişkil fil kaçak avcılar tarafından katledilmektedir. Bir çok hayvanın nesli tükenmesinde sebep olan insanlar şimdide fil popülasyonunu tehtit etmektedirler. Hızla düşen fil sayıları belkide ileriki zamanlarda hiç kalmayacak kadar azalacaktır. Tüm çalışmalara ve korumalara rağmen kaçak avcılık devam etmektedir.

 

Filler Hakkında Bilgi

Eşsiz özelliklerinden bazıları, nesneleri toplama, su alma ve nefes alma gibi çeşitli amaçlar için kullandıkları uzun gövdeleridir. Filin kesici dişleride, öğeleri kazma için en önemli yapılarından bir tanesidir. Dahası, fillerin vücut sıcaklıklarını düzenlemek için kullandıkları devasa disket kulakları vardır. Diyetleri çoğunlukla yaprak, ot ve kabukları içerdiğinden otçuldurlar. Tek bir günde filler 150 kilograma ve kırk litre suya eşdeğer yiyecekler alabilirler. Dişi filler genellikle aile içi grupları oluşturur. Aile grupları genellikle on üyeden veya daha fazlasından oluşur. Grubun lideri bir ana baba olarak bilinir; Bir ebeveynin, gruptaki en yaşlı ve bazen de en büyük hayvan olması gerekir. Bir ana baba, genellikle hiçbir kuvveti olmayana veya ölene kadar gruba liderlik eder. Erkek filler ayrıca, yalnız veya başka erkeklerle yaşayabilecekleri yaklaşık 12-15 yaşına kadar aile grubunun bir parçasıdır. Filler genellikle ıslak mevsimlerde çiftleşir ve kopülasyon yaklaşık 46 saniye sürer. Fillerin gebe kalma süresi genellikle yaklaşık 22 aydır. Genç bir fil yaklaşık 120 kilogram ağırlığında ve yaklaşık 85 santimetre boyundadır.

 

Bir önceki yazımız olan Dünya’da Kaç Fare Var? Başlıklı konumuzu okumanızı öneririz.

 

 

(Bu yazıyı puanlamak ister misiniz? Yıldıza tıklayarak bu yazıya puan verebilirsin.)

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Yorum Yap