Dünya’da Kaç Tane Panda Var?

Dünya’da Kaç Tane Panda Var?

 

 

Pandalar Dünya’da nesli tükenmekte olan en sevimli hayvanlardan bazılarıdır. Bugün insanlık, bu hayvanların canlı kalabilmelerini sağlamak ve neslini çoğaltmak için büyük çaba sarf etmektedir. Hatta Çin’deki birçok bölgede bu hayvanları kendi kontrolleri altında yetiştirmek için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Bu makalede dünyada kalan pandaların miktarı hakkında yazacağız.

Pandalar günlük yiyeceklerinin arasında en fazla bambu tüketmektedirler. Hatta bambu tüketen tek hayvanın Panda olduğu bilinmektedir. Bunun dışında balık ta tüketmektedirler. Ama yiyeceklerinin % 99 kısmı bambudan oluşur. Ve bir günde yirmi kilo bambu tüketirler. Yine de bu yiyeceklerden gerekli günlük enerjiyi alamamaktadırlar.

Ve yine başka bir sorun ise dişi pandaların bir yılda sadece üç gün boyunca eşleşebilir olmasıdır. Ek olarak bambuları aramak ve onları yemek için günün yüzde elli beşini harcamak zorunda olduğunu düşündüğümüzde de neslinin tükenmesi bu hayvanların kaderidir diyelim. Ancak, pandaların üç milyon yıldan fazla bir süredir dünyada olmasıda ilginç bir bilgidir.

 

Panda neslini korumak adına, gen havuzunu zenginleştirmek gerekmektedir. Onun içinde Dünya’nın herhangi bir yerinde, hayvanat bahçelerinde bulunan ve yeni doğan pandalar Çin’e gönderilmektedir.

Şimdi sorunun cevabı hakkında konuşalım. Wilds’ta yaşayan pandaların hala var olduğu için bu miktarın yaklaşık bir rakam olduğuna dikkat etmek gerekir. Dünyada kalan pandaların toplam miktarı 2000 civarı olduğu bilinmektedir. Lakin tam rakamı söylemek doğru olmayabilir. Çünkü Pandaların nüfusu her yıl da arttığı görülmektedir.

Nesli tükenmekte olan bu canlıların gün geçtikçe çoğaldığını görmekteyiz. Yürütülen koruma çalışmaları etkin sonuçlar vermeye başlamıştır. Azalan Panda sayısı umut vadeden bu gelişmeler sonucunda “tehlikeler” katagorisinden çıkartılıp “hassas türler” katogorisine eklendi. Çin’den gelen bu haberler bizi nesli tükenmekte olan diğer türler adına hem yüreklendiriyor hemde sevindiriyor.

Ek; Pandaların çoğalması ve korunması adına Çin Devleti gerekli tüm çalışmaları yapmaktadır.

Bilim insanlarının araştırma yaparken rahatsız etmemek için panda kostümü giymeleri gerektiğini biliyor muydunuz? O yüzden sosyal medyada bolca çok komik panda videoları ve fotoğrafları bulabilmemiz aşıkardır.

Bir önceki yazımız olan Hangi Ay Kaç Gün Çeker? Konusunu okumanızı öneririz.

(Bu yazıyı puanlamak ister misiniz? Yıldıza tıklayarak bu yazıya puan verebilirsin.)

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Yorum Yap