Evrende Kaç Tane Yıldız Var?

Evrende Kaç Tane Yıldız Var?

Evrende Kaç Tane Yıldız Var?

Her gece gökyüzüne baktığımızda kaç tane yıldız olduğunu hepimiz merak etmişizdir. Hatta bu büyüleyici soru çağlar boyunca filozofların ve bilim adamlarının hep merak ettiği bir konu olmuştur.
Gökyüzüne berrak bir gecede veya sokak lambalarının parıltısında bakacak olursak binlerce yıldızın var olduğunu görebiliriz. Hatta bir teleskopla bakarsak daha fazla milyonlarca yıldızın var olduğunu görürüz. Peki; Evrende Kaç Tane Yıldız Var? Bu soruyu araştırmak ve ya sormak çok kolaydır. Ama bilim adamları için adil bir cevap verebilmeleri oldukça zordur.
Evrendeki yıldızları saymanın , dünyadaki herhangi bir plajda kum tanelerini saymak kadar zor olduğunu söyleyebiliriz.

Evrende Kaç Tane Yıldız Var?

Yıldızların sayısı hakkında bir tespitte bulunmak ancak evrende var olan galaksileri tespit etmekle mümkündür. 1995 yılında Hubble teleskobu ile yapılan gözlemlerde evrende 3 bin kadar galaksinin var olduğu kaydedilmiş, 2003- 2004 yılları arasında yapılan araştırmada bu rakamın 10 bine kadar yükseldiği görülmüştür.
Nas’anın verdiği bilgiye göre 10 bin galaksinin her birinde ortalama 100 milyar yıldız olduğu var sayılırsa karşımıza çıkan rakam birin yanına 24 tane sıfır eklendiğinde (1.000.000.000.000.000.000.000.000) oluşan sayıdır.
2013 yılında Avrupa’dan fırlatılan Gaıa uydusu beş yıl veya daha fazla süre
1 Milyar yıldızın hareketini takip edecek. Bu sayede daha fazla kaynak ve bilgi edinmeyi sağlayacaktır.

Evrende Kaç Tane Yıldız Var?

En çok merak edilen ise kendi galaksimiz olan Samanyolu. Araştırma sonuçları Samanyolu’nda 200 ile 400 Milyar yıldız olduğunu ortaya koymuştur.
Hepimiz günlük hayatlarımızı yaşarken bir çoğumuz uzayın farklı yerlerinde her gün 10 Milyar yıldız doğarken 1 Milyon yıldızın söndüğünü bilmemektedir. Her geçen gün gelişmiş, daha da uzakları ve derinleri seyredebilen teleskoplar icat edilmektedir. Bu sayede gözlemleyebildiğimiz evrenin genişlediğini daha da fazla görebileceğiz. O yüzden şu anda yakın uzak veya derin göreceli bir kavram kullandığımızdan  Gözlemlenebilen Evren adı verilmiştir. Gece gökyüzüne baktığımızda göremediğimiz milyarlarca yıldız olduğunu ve yıldızları içinde barındıran uzayın ne kadar geniş ve büyük olduğunu bilmekte ve hayran içinde kalmaktayız.

Bunun gibi misyonlar sayesinde merak edilen sorulara daha güvenilir bir tahmin ve ya tespitte bulunmak için bir adım daha yakınız. Evrende Kaç Tane Yıldız Var? 

 

Bir önceki yazımız olan Kaç Halife Var? Başlıklı konumuzu okumanızı öneririz.

(Bu yazıyı puanlamak ister misiniz? Yıldıza tıklayarak bu yazıya puan verebilirsin.)

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Yorum Yap