Futbolda Kaç Hakem Var?

Futbolda Kaç Hakem Var?

Futbolda Kaç Hakem Var?

Profosyenel futbol hakemleri takımların formalarına benzemeyecek şekilde tasarlanmış siyah veya açık renkte giyinmiş dört (4) görevli tarafından yönetilir.

    1. Orta Hakem
    2. Yan Hakem
    3. Yan Hakem
    4. Gözlemci Hakem

Her biri maç sırasında ayrı ama önemli işleve sahiptirler. Kulaklık ve mikrofonlarla sürekli iletişim halindelerdir.

Orta Hakem

Orta hakem sahadaki diğer hakemlerden en önemlisi durumumdadır. Çünkü son kararı her zaman o verir.
Bir faul durumunda hakem; serbest vuruş veya ceza sahası içerisinde penaltı vuruşu vermek için oyunu durdurabilir. Ve oyuncuya hak ettiği duruma göre kart ile cezalandırabilir.
Genelde bir hakemin ilk hareketi sert bir dilde uyarı olur. Fakat bunun ötesi harekette ya da aynı futbolcu tarafından tekrarlanan sert bir harekette hakem sarı kartı gösterebilir.
Sarı kartın yanı sıra ciddi ihmallerde ve ya müdehalelerde kırmızı kart ile cezalandırabilir.
Orta hakem ayrıca kenar çizgisinde duran menajerleride sorumsuz hareketleri sebebi ile trübüne gönderebilir.

Yan Hakem

Sahada her iki alanada atanan iki tane hakem vardır. Orta çizgi ile hedef çizgisi arasındaki temas hattı uzunluğunda görev alırlar.
Parlak renkli bayrak taşımakta olup gerektiği durumlarda bayrağı sallayıp mikrofondan haber vermekle yükümlüdürler. Bunları köşe vuruşu, kale vuruşu, faul, ofsayt gibi durumlarda kullanabilirler.
Hücum yapan bir oyuncu ofsayt durumuna düşmüş ise yan hakemin sorumluluğu altındadır. Ofsayt durumumda en doğru kararı alabilmeleri adına devamlı son savunmacı ile aynı hizada dururlar. Lâkin ne olursa olsun orta hakem düdüğü çalmadığı sürece oyun devam eder.

Gözlemci Hakem (Dördüncü Hakem)

Dördümcü hakemin saha içinde yan hakemlere göre biraz daha fazla işlevi vardır. En başta oyun sırasında tüm duruşları takip eder, ilk yarı ve maç sonunda uzatılması gereken süreyi bildirir. Maç sırasında oyuncu değişikliği durumunda yardımcı olur ve oyuncu techizatını kontrol eder.
Teknik alan olarak belirlenmiş alanda sorumsuz davranışları orta hakeme bildirme yetkisine sahiptir. Diğer hakemlere bir şey olması durumunda yerine atanır. Gözlemci hakem her durumda orta hakeme, yan hakemlere yardımcı olur.

Video Yardımcı Hakem (VAR)

Karşılaşma sırasında hakemi tereddüt içinde bırakan ya da oyuncuların yoğun itiraz üzerine tepki gösterdikleri durumlarda orta hakemin ekran başında pozisyonun tekrarını seyrettiği ve diğer (VAR) hakemleri ile iletişim kurduğu, onlardan aldığı bilgiye göre karar verdiği sistemin adına denir.
“Video Yardımcı Hakem” Uygulaması bizim ülkemizde kullanılmakta olup (VAR) hakemi (AVAR) hakemi tarafından yönetilmektedir. “Futbolda Kaç Hakem Var?” 

 

Bir önceki yazımız olan Evrende Kaç Tane Yıldız Var? Başlıklı konumuzu okumanızı öneririz.

(Bu yazıyı puanlamak ister misiniz? Yıldıza tıklayarak bu yazıya puan verebilirsin.)

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Yorum Yap