Gökkuşağında Kaç Renk Var?

Gökkuşağında Kaç Renk Var?

Gökkuşağı meteorolojik bir olaydır. Güneşin karşısında oluşmakta olup yarı çember şeklinde görülür. Güneş ışınlarının yağmur damlalarında, sis bulutlarının yansıması ve kırılması sonucunda ortaya çıkar. Büyük damlaların oluşturduğu kuşaklar en parlak ve en belirgin olanlarıdır. Küçük yağmur damlalarının meydana getirdiği kuşaklar ise daha zayıf ve daha geniş olurlar. Bunun en tipik örneği ise sis bulutu tarafından meydana getirilen beyaz kuşaklardır. En çok rastlanan Gökkuşağı çeşidi ise ilkel Gökkuşağı’dır. Bu kuşakta daima kırmızı renk dış tarafa, mor renk ise iç tarafa isabet eder. Bazen ışığı daha zayıf olan tali Gökkuşağı’na da rastlanılır. Bunda renk dizilişi diğerinin tersidir.

Gökkuşağında Kaç Renk Var?

Gökkuşağında Kaç Renk Var? Sorusunun cevabı; 7 renk vardır. Bunlar sırasıyla kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mor’dur.

Kırmızı; Gökkuşağı’nın ilk rengidir. Canlılık ve güven anlamına gelir. Kırmızı renk yaklaşık 780 nm’de en uzun dalga boyuna sahiptir.

Turuncu;  Gökkuşağı’nın ikinci rengidir. Parlak, dinamik ve yaratıcı bir yapıya sahiptir. Gökkuşağı’nda turuncu rengi ayırt etmek biraz zor olabilir. Çünkü kırmızı hemen yanındadır. Birbirlerine birleşik dururlar.

Sarı; Gökkuşağı’nın üçüncü rengidir. Düşünce ve enerjinin netliğini belli eder. Parlak ve güneşli bir gökyüzünün altında görünen Gökkuşağı’nda sarı rengi görebilmek oldukça zordur.

Yeşil; Gökkuşağı’nın dördüncü rengidir. Denge, sağlık ve zenginlik anlamına gelir. Gökkuşağı’nda ki yeşil renk diğer renklere göre daha net görülür.

Mavi; Gökkuşağı’nın beşinci rengidir. Bizim düşünmemize sebep olan renktir. Gökkuşağı’nda ki mavi renk gökyüzündeki renkle karışabilir. Bu yüzden ayırt etmek bizim için zor olabilir.

Lacivert; Gökkuşağı’nın altıncı rengidir. Benlik farkındalığını hissettirir. Bakıldığında insan gözü tarafından genellikle görülmez.

Mor; Gökkuşağı’nın yedinci ve son rengidir. Maneviyatın en uzun unsuru olarak düşünülür. Bu renk Gökkuşağı’nın en kısa rengidir. 380 nm’de en kısa dalga boyuna sahiptir.

Not; Gökkuşağındaki renkleri ezberlemek için bu yol izlenilebilir.

KETESİ YEMELİM

Gökkuşağı’nın oluşabilmesi için yağmur yağması gerekir. Genelde sabah ve ikindi arası görünür. Gökkuşağı’nı yüksek bir dağın tepesinden ya da yükseklerden uçan bir uçağın içinden baktığınız zaman tam bir çember biçiminde görmeniz mümkündür. Gökkuşağı hakkında ilginç bir bilgi ise bakan herkesin aynı Gökkuşağı’nı görememesidir. Doğadaki en güzel manzaralardan biri olan Gökkuşağı batı kültüründe umut ve şans sembolü olmuştur.

Gökkuşağında Kaç Renk Var? Konusu altında görüş ve yorumlarınızı aşağıdaki bölümden sorabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Türkiye’de Kaç İl Var? Başlıklı konumuzu okumanızı öneririz.

 

(Bu yazıyı puanlamak ister misiniz? Yıldıza tıklayarak bu yazıya puan verebilirsin.)

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Yorum Yap