Günde Kaç Saat Uyumalıyız?

Günde Kaç Saat Uyumalıyız?

Günde Kaç Saat Uyumalıyız?

Uyumak, yaşamamızı sürdürebilmek için en temel ihtiyacımızdan biridir. İyi bir sağlık için kesinlikle yeterince uyumak gerekir. Uyku bütün gün vücudumuzda etkisini gösterir. Eğer yeterinde dinlenmiş isek, iyi bir enerjiye sahip oluruz ve kendimizi her şeyi yapmaya hazır hissederiz.

Ama bunun için tam olarak kaç saat uyumamız gerektiğini veya kaliteli bir uyku için ne yapmamız gerektiğini bilmemiz gerekir.

Herkesin  yoğun bir hayatı vardır. Bütün gün koşturmak, çalışmak, trafik derken zaman geçip gidiyor. Ve biz her işi zamanın da yapalım diye dinlenmeyi erteliyebiliyoruz. Bunu yaparkenden de aslında sağlığımızı kaybediyoruz.

Uyku, hormonların, duyguların ve sinirsel aktivitelerin düzenleyicisidir. Sadece 1 gece uykusuz kalmak, olumsuz duygulara olan duygusal tepkimizi % 60 daha artırabiliyor. Aynı zaman da Uyku sırasında vücudumuz iç saatin, bağışıklık sisteminin, hafızanın, metabolizmanın, iltihabın ve iştah kontrolünün düzenlenmesine yardımcısı olmaktadır.

 

Önerilen miktarda uyku;

 

Yeni doğanlar (0-3 ay) – günde 14 – 17 saat arası uyumalı, 19 saatten fazla uyumamaları tavsiye edilmemektedir.
Bebekler (4-11 ay) – yaklaşık 12 – 15 saat. En az 10 saat olabilir. 18 saatten fazla uyumamaları gerekmektedir.
Yeni yürümeye başlayan çocuklar (1-2 yaş) – yaklaşık 11 – 14 saat arası. Ama 9-16 saat arası da uygun görülüyor.
Okul öncesi (3-5 yaş) Uzmanlar 10 – 13 saat uyumaları gerektiğini söylüyor. Ve bu yaş grubu için 14 saatten fazla uyumamaları gerektiği biliniyor
Okul çağındaki çocuklar (6-13 yaş) – 9 – 11 Saat uyku tavsiye ediliyor. Ve en az 7 saat, En fazla ise 12 saatten fazla uyku sağlıklı görülmüyor. 
Gençler (14-17 yaş) – 8-10 saat arası uyunması doğru olup, en az 7 saat, en fazla ise 11 saat uyunmaması gerektiği söyleniyor.
Genç Yetişkinler (18-25 yaş) – 7-9 saat uyumaları doğru bulunuyor. 11 saatten fazla 6 saatten az uyumamaları gerektiği belirtiliyor.
Yetişkinler (26-64 yaş)  Genç yetişkinler ile aynı uyku süresi tavsiye ediliyor. 7-9 Saat 
Büyük Yetişkinler (65+) – 7-8 saat arası uyku süresi doğru bulunmakta 5 saatten aşağıda olmaması belirtiliyor.

Uyku kalitesini ne etkiler?

En etkili faktörler, çok fazla elektronik cihazı, harici ışık, alarm saati ve kesinlikle stres. Aynı zamanda kahve ve enerji içecekleri gibi uyarıcılar! Ayrıca, her insanın ihtiyacı yaşam tarzı nedeniyle değişebilir. Yaş grubu çalışma saatleri, beslenme ve egzersiz içermektedir. Bu faktörlere ek olarak, bazı özel durumlar uyku süresini ve kalitesini etkileyebiliyor. Örneğin; hamilelik, yaşlanma, fiziksel ve psikolojik problemler oldukça fazladır. Benzer şekilde, birçok yaygın uyku hastalığı, uyku apnesi gibi olumsuz şekilde etkilemektedir. Uyku sağlığına önem vermeliyiz.

İyi bir uyku için neye ihtiyacımız var?

İşte uykumuzu iyileştirmek için birkaç ipucu! Düzenli bir program izlemeliyiz. Her gece aynı saatte yatmak, iç saatin düzenlenmesini kolaylaştırır. Huzurlu bir gece geçirmek için yatmadan önce rutin oluşturmalıyız. Dikkat egzersizi yapmak bunu yapmanıza yardımcı olabilir. Rahatlatıcı rutin, ruh halindeyken uyumamıza yardımcı olabilir. Yumuşak müzik dinlemek veya nefes egzersizi kolayca uyumak için yardımcı olacaktır. Karanlıkta, ılık ve sessiz bir yerde uyumalıyız. Kafeini, nikotini ve alkolü en aza indirmeliyiz. İyi beslenme iyi uyumaya yardımcı olur. Geceleri elektronik cihazları kullanmayı azaltmalıyız. Tamamen kapatmak en doğrusu olur. Gün boyunca daha aktif olmalıyız. Araştırmalar, aktif olmanın rahat hissetmenize ve uyku kalitesini artırmanıza yardımcı olduğunu gösteriyor. Banyo yapmak kolaylaştırabilir. Günün stresinden ve yorgunluğundan uzaklaşabiliriz.

 

Bir önceki yazımız olan Dünya’da Kaç Tane Panda Var? Başlıklı konumuzu okumanızı öneririz.

(Bu yazıyı puanlamak ister misiniz? Yıldıza tıklayarak bu yazıya puan verebilirsin.)

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Yorum Yap