Güneş Sisteminde Kaç Gezegen Var?

Güneş Sisteminde Kaç Gezegen Var?

Güneş sistemimizde Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün olmak üzere sekiz gezegen vardır.

 

Evrendeki galaksilerin sayısı insanlar tarafından büyük ölçüde bilinmemektedir. Aslında, bilim adamları sonsuz sayıda galaksinin olabileceğini söylüyorlar. Gökadamız Samanyolu’nun çoğu yıldız yörüngede 100 milyar gezegene ev sahipliği yaptığı tahmin edilmektedir. Yakın geçmişte, gökbilimciler galaksimizde bazıları Dünya benzeri özellikler sergileyen yüzlerce gezegen keşfettiler. Güneş sistemimiz güneş, sekiz gezegen ve aylarından ve birkaç küçük güneş sistemi gövdesinden oluşur. Önceden, Pluto Güneş Sisteminde dokuzuncu gezegen olarak kabul edildi. Bununla birlikte, 2006’da Pluto “cüce gezegen” statüsüne indirgendi. Bu, bir gezegenin ne olduğuna dair daha somut ve katı tanımlardan kaynaklanıyordu. Bir gezegen oluşturmak için bir cisim sadece Güneş’in yörüngesinde değil, aynı zamanda yerçekiminin yuvarlak bir şekil oluşturabilmesi için yeterince büyük bir kütleye sahip olmalıdır. Potansiyel bir gezegen aynı zamanda “mahallesindeki” en önemli nesne olmalıdır. Pluto’nun yakın komşuları olduğu için artık kendi başına bir gezegen sayılmaz.

Güneş Sistemindeki gezegenler şunlardır:

  1. Merkür
  2. Venüs
  3. Dünya
  4. Mars
  5. Jüpiter
  6. Satürn
  7. Uranus
  8. Neptün

1. Merkür

Merkür güneşe en yakın gezegendir. Aynı zamanda güneş sistemimizdeki en küçük gezegendir. Civa 88 günde güneşin etrafında tam bir devrimi tamamlar. 1.516 mil ekvator yarıçapına sahip kayalık bir gezegendir. İlginçtir, Merkür’ün bir atmosferi yoktur. Bu, Merkür’deki sıcaklığın, gün boyunca 840 derece Fahrenhayt derecesinden, gece boyunca eksi 275 F’ye kadar değişebileceği anlamına gelir!

Merkür’ün yörüngesi oval şekillidir. Bazı durumlarda, Merkür Dünya’dan görülebilir.

2. Venüs

Venüs güneşe en yakın ikinci gezegendir. Venüs aynı zamanda ortalama 863 ° F sıcaklığa sahip en sıcak gezegendir. Venüs’teki atmosfer yoğundur ve içindeki ılık havayı hapseder. Venüs, Dünya’nın en yakın komşusu konumundadır. Venüs, güneş sistemindeki herhangi bir gezegenin en uzun devrime ve dönme süresine sahiptir. Venüs’ün güneş etrafında dönmesi 224.7 Dünya günü sürer. Venüs’ün ekseni üzerindeki dönüşü o kadar yavaş ki tek bir dönüşün tamamlanması 243 Dünya günü eşdeğerini alıyor, yani Venüs’teki tek bir günün Venüs’teki bir yıldan daha uzun olduğu anlamına geliyor.

3. Dünya

Dünya Gezegeni, yaşamı barındırdığı bilinen tek gezegendir. Her 365.256 günde bir güneşin etrafında bir devrimi tamamlar. Güneşten 92,955,820 mil uzaktadır ve güneşe en yakın gezegendir. Dünya’nın oluşumunun 4.54 milyar yıl önce başladığı tahmin edilmektedir. Toplam yüzölçümü 196.940.000 mil karedir, bunun% 71’i su, geri kalan% 29’u karayla kaplıdır. Dünya’nın atmosferi, yaşamı yaşanılmaz alanlardan korur, bizi zararlı radyasyonlardan korur ve havayı kontrol eder. Dünya, Güneş Sistemindeki en yoğun gezegendir.

4. Mars

“Kızıl gezegen” olarak da bilinen Mars, güneş sistemimizdeki en küçük ikinci gezegenin dördüncü gezegenidir. Dünya gibi sağlam bir yüzeye sahip, ancak atmosferi zayıftır. Mars, Dünya’nın yarısı büyüklüğünde ve güneşten 143.000.000 mil uzakta. Mars, parlak yüzeyi nedeniyle akşam saatlerinde Dünya’dan görülebilir. Düşük atmosferik basınç nedeniyle gezegenin yüzeyinde sıvı su bulunmaz. Araştırmacılar, bir zamanlar Mars’ta yaşamın var olma olasılığını incelemektedir. Bilim adamları gezegenin kutuplarındaki buzulların sudan oluştuğuna ve güney kutbu üzerindeki buzun erimişse gezegenin yüzeyini 36 ft derinliğe kadar dolduracağına inanıyor.

5. Jüpiter

Jüpiter güneş sistemindeki beşinci ve en büyük gezegendir. Satürn, Uranüs ve Neptün ile birlikte, Jüpiter’in Güneş Sisteminin gaz devlerinden biri olduğu düşünülmektedir. Jüpiter’in kütlesi, diğer gezegenlerin toplam kütlesinin 2.5 katıdır. Jüpiter, bir araştırmacının çekirdeğinin sağlam olduğuna inanmasına rağmen, katı bir yüzeye sahip olmadığı anlamına gelen gazlı bir gezegendir. Jüpiter o kadar büyük ki, 1300 Dünya onun içine sığacak. Jüpiter’in atmosferi şiddetli. Rüzgar hızı, dünyadaki bir kategori beş kasırganın hızının iki katı hızda, ortalama 340 mph hızında hareket eder. Gezegenin, görülmesi zor toz parçacıklarından yapılmış üç halkası vardır. Jüpiter’in güneş etrafında bir devrim yapması 12 Dünya yılını alır.

6. Satürn

Satürn, Jüpiter’in ardından güneş sistemindeki en büyük ikinci gezegendir. Tıpkı Jüpiter gibi gazlı bir gezegen ama dokuz sürekli halkası ve birkaç elebaşı yapılmış, kaya ve buz. Güneş sistemindeki en güzel gezegen olarak kabul edilir ve hidrojen ve helyumdan oluşur. Satürn’ün çapı, Dünya’nın dokuz katıdır. Hacmi, 763.5 Dünya’nınkine eşittir ve yüzeyi 83 Dünya’ya eşittir. Ancak, Dünya kütlesinin sadece sekizde biri ağırlığında. Satürn’ün 53’ü isim almış yaklaşık 150 ayı vardır.

7. Uranüs

Uranüs, güneş sistemindeki üçüncü büyük gezegendir. Yüzeyi donmuş bir bileşenden oluşur ve bu nedenle bir buz devi olarak kabul edilir. Bununla birlikte, atmosferi metan, amonyak ve su gibi diğer “buzların” yanında hidrojen ve helyumdan oluşur. Güneşten gelen en uzak gezegen olmasa da, 24224 ° C’ye ulaşan sıcaklıkları en soğuk olanıdır. Uranüs, çekirdeğinden ısı yayan tek gezegendir. Uranüs, güneşten 2 milyar mil uzakta.

8. Neptün

Neptün, güneşten gelen en uzak gezegendir. İlk olarak Galileo tarafından düzenli bir gözlem yapma yöntemi yerine onu keşfetmek için matematiksel tahminler kullanan sabit bir yıldız olarak kabul edildi. Güneşten yaklaşık 2,8 milyar mil uzaktadır ve her 164.8 yılda bir güneş etrafında bir devrim gerçekleştirir. Neptün, 1846’da keşfedildiğinden bu yana ilk devrimini 2011’de tamamladı. Triton’un en büyüğü olduğu bilinen 14 ay vardı. Atmosfer hidrojen ve helyumdan oluşur. Güneş sistemindeki en rüzgarlı gezegendir ve Dünya’nın ortalama rüzgar hızının dokuz katıdır. Son zamanlarda NASA, Neptün’ün akan nehirleri ve likit metan gölü olduğunu keşfetti.

 

Bir önceki yazımız olan Bir Davranış Kaç Günde Alışkanlık Haline Gelir? Başlıklı konumuzu okumanızı öneririz.

 

(Bu yazıyı puanlamak ister misiniz? Yıldıza tıklayarak bu yazıya puan verebilirsin.)

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Yorum Yap