Her Yıl Sigaradan Kaç Kişi Ölüyor?

Her Yıl Sigaradan Kaç Kişi Ölüyor?

Her Yıl Sigaradan Kaç Kişi Ölüyor?

 

Hepimizin bildiği gibi, dünyada insanların birçok konuda farklı bağımlılıkları var. Ve bu bağımlılıklar yüzünden milyonlarca insan hayatını kaybediyor, yada vücutlarının bir bölümünü kaybetmek zorunda kalıyorlar. Bu noktada ölümler ya da hastalıklar sigara, alkol, ve uyuşturucu gibi kullanılması sağlığa zararlı olan ürünler insan sağlığını katlediyor. İnsan sağlığı aslında hayattaki en önemli şeylerden bir tanesidir. Ve buna bağlı olarak, bazı insanlar önlem bulmaya çalışırken, bazılarıda hiç düşünmeden alışkanlıklarından ödün vermemektedir. Ve bu zararlı alışkanlıklar ilk başta zevk daha sonrasında ise bağımlılık oluyor. Yine sonrası alışkanlıktan vazgeçilememek durumuna geliyor. Vazgeçilememek ise bir çok hastalığın başlangıcı anlamına geliyor.

Sigaranın Başlıca Zararları

Öksürük, Boğaz ağrısı, Boğaz tahrişi, Boğaz yanması, Faranjit, Dudak morarması, El titremesi, Ciğer ağrısı, Akciğer kanseri ve Ayak kesilmesi gibi had safha devam edip gitmektedir.

 

Dünyanın her yerinde, insanlara kendilerini tedavi etmeleri adına bir çok sağlık kuruluşu ve sigara bırakma danışmanlıkları kurulmuştur. Yardım alan bir çok birey faydasını görmektedir.

Ancak öte yandan, sigara ve alkol yüzünden ölen milyonlarca insanın olduğunu görmek mümkündür.

Daha özel olarak bugün, bu nedenle ölen insanların sayısı hakkında kısa bir analiz yapalım. Sigara kullanıyorsanız, sigaranın tarihi hakkında özel bilgiler vereceğiz. Hepsine birlikte bakalım.

Son zamanlarda yapılan araştırmaların sonucunda, Türkiye’de günde, yaklaşık 300 kişi sigaradan öldüğü söylenmektedir. Oda saatte 12 kişi sigara yüzünden hayatını kaybediyor demektir. Dünya istatisliklerine baktığımızda ise Dünya genelinde sigaradan yılda 7 Milyon insan öldüğünü bilmekteyiz. Oda günde 19.178 kişi yapmaktadır.

Sigara veya diğer insan sağlığına zarar verecek maddeler kullanılmaya devam edilirse gelecek yıl veya yıllar bu sayılar artış gösterecek ve yine birçok insan sağlıklarını veya hayatlarını kaybedecektir. Bu noktada, gerekli önlemleri almak herkesin kendine olan görevidir.

Sigaradan Kurtulmanın Yolları!

Uzmanlar sigarayı bırakmanın en başta kendinize olan öz güveninizi meydana çıkartmadan başladığını söylüyor. Daha sonrası ise sabır ve kendine hakim olmaktan geçiyor. Spor, egzersiz, evcil hayvanlarla zaman geçirmek, sitresten kaçınmak ve sigarayı hatırlatacak ortamlardan uzak durmak sigarayı bırakmanın ve unutmanın en büyük nedenleri olarak görülmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan 2021 Yılbaşına Kaç Gün Var? Başlıklı konumuzu okumanızı öneririz.

 

 

(Bu yazıyı puanlamak ister misiniz? Yıldıza tıklayarak bu yazıya puan verebilirsin.)

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Yorum Yap