İstanbul’da Kaç Tane Ada Var?

İstanbul’da Kaç Tane Ada Var?

 

Türkiye’nin hali hazırda en büyük kenti olan İstanbul’da toplamda 9 ada yer alır. Bunları kısaca tanıyalım:

Adalar ilçesi olarak adlandırılan bu bölgenin sürekli düzenli ve düzensiz durumları ise farklılık gösterir. Marmara Denizi’ne göre kuzeydoğuda yer alan adalar aynı zamanda İstanbul’un en eşsiz yerleri olarak da tanımlanabilir. Doğal güzellikleri çok daha zengin olurken Kocaeli Yarımadası boyunca Bostancı ile Kartal arasında sıralı olarak görülebilir. Sıralama yapılması durumunda aşağıdaki şekilde listelenilebilir.

1- BÜYÜKADA

2- HEYBELİADA

3- BURGAZADA

4- KINALIADA

5- SEDEFADASI

6- SİVRİADA

7- YASSIADA

8- KAŞIK ADASI

9- TAVŞAN ADASI

 

İstanbul’a en yakın olan Kınalıada, çok eski bir tarihe sahip olan hali hazırda kullanılagelmektedir. Büyükada içinde aynı durum geçerli olurken Yassıada ile Sivriada ise karşılıklı bakmaktadır. Çok küçük olmalarıyla birlikte piramit şekline sahip olan Sivriada en batıda bulunan ada olarak da kabul edilir.

En Büyük Ada Hangisidir?

İstanbul’da adalar içerisinde en büyük olanı olan Büyükada aynı zamanda düzenli hayatın bulunduğu nadir bölgelerdendir. Günlük olarak da gezilebilmesi söz konusu olan Büyükada sahip olduğu tarihi ve kültürel yapılarıyla görülmeye değerdir. Özellikle bahar aylarında yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilirken kendisine özgün mutfağa da sahip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Marmara’nın insan eli değmemiş güzelliklerin sunulması açısından da Büyükada herkes için büyüleyici anlar sunabilir. Sahil kesiminde çeşitli doğal güzellikler görülebileceği gibi ormanlık yollarda keyifli turlarda yapılabilir. Bunun için hemen bisiklet kiralanabilir ve Büyükada’nın tüm sokaklarına girerek keyifli bir yolculuk gerçekleştirilebilir. Yüzlerce yıllık yalı ve konaklara sahip olan Büyükada’da piknik yapmak içinde çeşitli mekanlar mevcut. Halen çok nüfusa sahip olmadığı için rahatlıkla gezilerinde düzenlendiği Büyükada tarihi açısından da büyük öneme sahiptir. Milattan önceye kadar uzanan geçmişiyle birlikte adanın çeşitli yerlerinde Bizans yapıların varlığı da devam ettirilmektedir. Bununla birlikte İstanbul Fethi sırasında korumalı yapısıyla büyük zorluklar çıkardığı da bilinmektedir. Başta Kınalıada olmak üzere Burgazada ve Heybeliada Osmanlı’ya hemen teslim olurken Büyükada’da direniş ise aylarca sürmüştür. İstanbul’un alınmasına karşın fetih sonrasında tam 42 gün sonra ele geçirilen Büyükada, özel bir statüye sahip olmuştur. 19.yüzyıla kadar nüfusta çok büyük bir değişim olmazken günümüz de nüfus oran kıyaslamalarında Büyükada başı çeker. Rum ve Ermeni ailelerle birlikte hali hazırda yazlık sahibi Türklerinde yaz aylarını geçirdiği bir bölge olduğunu söylemek de mümkündür. Elektrikli motorların yanı sıra feribotlarla da ulaşım söz konusu olurken akülü araçlarda tercih edilebilir.

En Küçük Ada Hangisidir?

Kocaeli Yarımadası’ndan ayrılmalarıyla oluştuğu tahmin edilen İstanbul adaları arasında en küçük olanı Sedef Adası’dır. Üzerindeki bitki örtüsünden gelen ismiyle birlikte toplamda büyüklüğü 1300X1100 metre olarak ifade edilir. Bununla birlikte yerleşim açısından uygun olmamasıyla beraber iki plaja sahip olduğu belirtmek gerekir. Genellikle hem Bizans hem de daha öncesinde bir sürgün yeri olarak kullanıldığı tarih eserlerinde geçmektedir. Patrik İgnatios bile sürgün için bu adaya gönderilmiş kişiler arasındadır. Osmanlı Dönemi sonlarında ise Damat Ferit Paşa mülkiyetine geçirilmiş olan Sedef Adası’nda çeşitli zeytinliklerin bugün itibariyle büyük çoğunluğu yoktur. Bunun sebebi ise 1.Dünya Savaşı sırasında İstanbul ihtiyacının karşılanması için tüm ağaçların kesilme kararının verilmesidir.

Türkiye’deki En Büyük Ada Nerededir- Hangisidir?

İstanbul’un en büyük ve en küçük adalarından sonra Türkiye’nin en büyük adası olan Gökçeada’da büyük öneme sahiptir. Çanakkale sınırlarında olup hali hazırda İmroz da denilen Gökçeada, Saros Körfezi girişinde bulunur. Yüzölçümü 279 km2 olurken kıyı şeridi ise tam olarak 95 kilometre boyunca uzanır. Toplamda 500 tane adaya sahip olan Türkiye’nin en büyük adası konumundaki Gökçeada yaz aylarında çok daha yüksek oranda turist ağırlamaktadır. Eşsiz plajlarıyla adından söz ettirmesinin yanı sıra Türkiye’nin en sakin bölgelerinden kabul edilmesi de tertemiz havaya sahip adayı öne çıkarır. Çok eski zamanlardan kalmış Rum Evleri ziyaret edilebilir, gezi sırasında Yıldız Koyu da görülebilir. Gökçeada Sualtı Milli Parkı ise mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Zeytinliköy Barajı ile Gökçeada sakinlerinin su ihtiyaçları temin edilirken Doruk Tepesi ise tüm manzaranın net bir şekilde görülebileceği tek yerdir. İstanbul’a 330 kilometre uzaklıkta bulunan Gökçeada’nın plajlarındaki konfor ve tesisleşme durumu ise tatilcilere uygundur.

Dünya’daki En Büyük Ada Nerededir- Hangisidir? 

Türkiye’deki tüm adalardan daha büyük olan En büyük ada Kuzey Atlantik Okyanusu ile Kanada’nın kuzey doğusundaki Arktik Okyanusu arasında yer alan yaklaşık 2.166.086 km² yüzölçümü ile Grönland, Dünya’nın en büyük adası konumundadır. Adanın en büyük özelliği % 85’lik bölümünü oluşturan geniş buz kütlesi ile örtülü olmasıdır. Kalınlığı 3 km boyunda olan buzlar deniz düzeyinin altında bulunmaktadır. Bu duruma istinaden Grönland bölgesinde yaşayan halk daima soğuk havanın esiri altındadır, genelde -7 – 10 derece düzeyinde hava şartları görülür. Bembeyaz geceleri ve ışıltıları ile büyük ilgi çeken Grönland adası turistler tarafından yoğun akına uğramaktadır. Burada kar kızakları ile kayak yapmak ve doğanın huzuruyla baş başa kalabilmek için binlerce km yol almaktadırlar. Dünya’daki toplam ada sayısına bakacak olursak kesin bir rakam söylememiz doğru olmayacaktır. Geniş ve değişken tanımları nedeniyle göller gibi diğer su kütlelerinin etrafında bulunan toplam ada sayısını bulmak mümkün olmamıştır. 

 

Bir önceki yazımız olan Kaç Tane Osmanlı Padişahı Vardır? Başlıklı konumuzu okumanızı öneririz.

(Bu yazıyı puanlamak ister misiniz? Yıldıza tıklayarak bu yazıya puan verebilirsin.)

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Yorum Yap