İstanbul’da Kaç Tane Köprü Var?

İstanbul’da Kaç Tane Köprü Var?

Türkiye’nin en fazla nüfusuna sahip olan şehri İstanbul, ticari açıdan ülkemize büyük fayda sağlamaktadır. Bunların en başında Nakliyecilik, İthalat ve İhracat vardır. Ve bunlara en büyük aracı ise tabiki de Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan devasa 3 Büyük köprü olan Boğaziçi, Fatih Sultan Mehmet ve Yavuz Sultan Selim köprüleridir.
İstanbul’da 3 büyük köprü bulunmaktadır.

    1. Boğaziçi Köprüsü

    2. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü

    3. Yavuz Sultan Selim Köprüsü

Boğaziçi Köprüsü

İstanbul'da Kaç Tane Köprü Var?

Boğazın incisi olarak bilinen ve Asya ile Avrupa kıtaları arasındaki karayolları taşımacılığını sağlayan Boğaziçi köprüsü, İstanbul siluetinin en muhteşem simge yapılarından bir tanesidir. Asya ve Avrupa kıtalarını kucaklayan Boğaziçi köprüsü iki kıta arasındaki ilk sabit bağlantı olarak Türkiye’nin ulaşım ağında çok büyük hizmet sağlamaktadır. Bir ucu Beylerbeyi’nde diğer ucu ise Ortaköy’de bulunan devasa köprü toplam 1.560 metre uzunluğunda, 33.40 metre genişliğinde ve 165 metre yüksekliğindedir. 20 Şubat 1970 yılında temeli atılan köprü 1973 Ekim ayında hizmete açılmıştır. Boğazın incisi adını taşıyan köprü taşımacılığa olan katkısının yanı sıra kendine özgün muhteşem bir yapı ve güzelliğe sahiptir. Geceleri aydınlatılan köprünün manzarası Boğaz hattı boyunca bakılan her yerden muhteşem bir görüntü sergilemektedir.
Köprü 2016 darbe girişimi sonrasında hayatını kaybeden vatandaşların anısına 15 Temmuz Şehitler Köprüsü olarak  değiştirilmiştir.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü

İstanbul'da Kaç Tane Köprü Var?

Genel olarak “İkinci Boğaz Köprüsü” olarak adlandırılan Fatih Sultan Mehmet kısa adı ile “FSM” köprüsü, Avrupa yakasında Hisarüstü, Anadolu yakasında ise Kavacık mevkileri arasında yer alır. Boğaziçi köprüsü ile karşılaştırıldığında biraz Kuzey tarafında yer almaktadır. 1986 yılında yapımına başlanmış köprü 2 yıl kadar kısa bir sürede inşa edilmiştir. Fatih Sultan Mehmet köprüsünün toplam uzunluğu 1510 metredir. 39.4 metre genişliğinde ve 64 metre yüksekliğindedir. Fatih Sultan Mehmet köprüsünden günde yaklaşık 200.000 aracın geçtiği bilinmektedir.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü

İstanbul'da Kaç Tane Köprü Var?

Kuzey Marmara otoyolu projesinin ayrılmaz bir parçası olan köprü Avrupa yakasında Sarıyer, Anadolu yakasında ise Beykoz ilçesi arasında yer almaktadır. Yavuz Sultan Selim köprüsüne 2013 yılında başlanmış 2016 yılında tamamlanmıştır. İlklerin köprüsü olarak adlandırılan aynı düzeyde sekiz şeritli bir karayolu ve iki şeritli demiryolu barındıran Dünya’nın ilk köprüsü konumundadır. Köprünün deniz üzerindeki uzunluğu 1.408 metre, genişliği 59 metredir. Köprü kuleleri ise deniz seviyesinden 330 metre yüksekliktedir.
1973 yılımda faaliyete geçen Birinci Boğaz Köprüsü (15 Temmuz Şehitler Köprüsü)
Ve 1988 yılında tamamlanan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü (İkinci Köprü) Ardından Yavuz Sultan Selim Köprüsü (Üçüncü Köprü) durumundadır.

 

Bir önceki yazımız olan 2019 Ramazan Ayına Kaç Gün Var? Başlıklı konumuzu okumanızı öneririz.

(Bu yazıyı puanlamak ister misiniz? Yıldıza tıklayarak bu yazıya puan verebilirsin.)

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Yorum Yap