Kaç Gün Spor Yapılmalı? (Vücut Geliştirme)

Kaç Gün Spor Yapılmalı? (Vücut Geliştirme)

Kaç Gün Spor Yapılmalı? (Vücut Geliştirme)

Vücut geliştirme salonlarında her zaman konuşulan konulardan biridir. Kasların kaç gün arayla çalıştırılması gerektiği. Bu merakın sonucunda kas gruplarını haftada 3 ya da 4  kez çalıştırmak iki kez çalıştırmaktan daha fazla kas yapıyorsa, daha fazla çalıştırmak daha fazla kas yapıyordur, kanaatına varılmıştır.

Bir kas geliştirme egzersiz programını takip etmek sabır ve disiplin isteyen bir iştir. Egzersizler genellikle uzundur, çünkü çoklu setler için sayısız egzersizi tamamlamanız gerekir. Egzersiz kas gücünü ve dayanıklılığını arttırmak için tasarlanmıştır. Kas dokunuz iyileştikçe, aynı anda boyutta artar. Egzersiz programınızın etkili olabilmesi için, kasların dinlenme ve çalışma süresi için seansların doğru şekilde planlanılması gerekmektedir.

Dinlenmenin Önemi

Yüksek hacimli ağırlık antrenmanları sırasında ortaya çıkan dokunun yıkılması, kas geliştirme sürecini teşvik eder. İyileşme ve inşa süreci egzersizler arasında kalan dinlenme sürelerinde gerçekleştiğinden, izin günleri egzersizler kadar önemlidir. Kaslarınızı tamamen iyileşmesi için yeterli zaman ayırmanız çok önemlidir, yoksa gelişimlerini ciddi şekilde sınırlarsınız. İyileşme süresi olmadan, bir sonraki egzersiziniz sırasında kaslarınızın iyileşmesine izin vermeden tekrar kas dokunuzu parçalamaya başlayabilirsiniz.

Uygun dinlenme

Egzersizler arasında kaslarınızın  dinlenme ihtiyacını egzersizlerinizin hacmine bağlı olarak yapmanız gerekmektedir. Yeni başlayanlar kadar egzersiz veya set yapmak zorunda kalmayacaklar, bu nedenle kasları yüksek hacimli antrenmanlardan geçen ileri seviye kaldırıcılar kadar fazla zamana ihtiyaç duymayacak. Güç ve iklimlendirme uzmanlarına göre, egzersizlerinizde kaslarınızı 48 ila 72 saat dinlendirmenize izin vermelisiniz.

48 ila 72 saat dinlenmeye izin vermek için, kaslarınızı haftada iki veya üç gün boyunca çalıştırmalısınız. Haftada üç antrenman tamamlarsanız, antrenmanlarınızı pazartesi, çarşamba ve cuma günleri veya salı, perşembe ve cumartesi günleri programlayabilirsiniz. Haftada iki gün çalışmaya karar verirseniz, Pazartesi ve Perşembe günleri veya Salı ve Cuma günleri ideal olacaktır.

Bölünmüş Programın Yararları

Kas inşa etmek için eğitim görenler haftada üç günden fazla egzersiz yaparlar. Bunu, kaslarınızı ayrı egzersiz programlarına bölerek hala kaslarınızı yeterince dinlendirirken yapabilirsiniz. Örneğin, pazartesi ve perşembe günleri üst vücut kaslarına ve salı ve cuma günleri alt vücut kaslarına odaklanarak haftada dört gün çalışabilirsiniz. Daha yüksek hacimli bir rutinde bacaklarınıza ve pazartesi ve perşembe günlerine, salı ve cuma günleri göğüs ve omuzlarınıza, çarşamba ve cumartesi günleri pazı ve trisepsinize odaklanarak haftada altı egzersiz yapılır. Kaslarınızı ayrı antremanlara bölmek, her kasta çalışmak için daha fazla zaman verir ve yine de 72 saatlik dinlenme sağlar.

 

Bir önceki yazımız olan Her Yıl Sigaradan Kaç Kişi Ölüyor? Başlıklı konumuzu okumanızı öneririz.

 

(Bu yazıyı puanlamak ister misiniz? Yıldıza tıklayarak bu yazıya puan verebilirsin.)

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Yorum Yap