Kaç Halife Var?

Kaç Halife Var?

Kaç Halife Var?

Bu makalemizde sizlere Kaç Halife Var? Sorusunun cevabını vereceğiz.

Halifelik Hz. Muhammed’in vefatından sonra dini görevleri devam ettirmek üzere getirilmiş yönetim türüdür.
Hz Muhammed’den sonra seçilerek göreve getirilmiş kişilerdir.

Kaç Halife Var?

Dört halife vardır. Bunlar sırasıyla ve yaptığı görev süresiyle birlikte aşağıdaki bölümde yazmaktadır.

Kaç Halife Var?

  1. Hz. Ebu Bekir
  2. Hz. Ömer
  3. Hz. Osman
  4. Hz. Ali

Hz. Ebu Bekir; (632- 634)

Hz. Muhammed’in vefatından sonra yapılan mütalâa sonrası göreve getirilen ilk halifedir.  Hz. Ebu Bekir göreve getirildikten sonra yalancı Peygamberler ortadan kaldırılmıştır.
Çünkü bilinir ki son Peygamber Hz. Muhammed’dir. Hz Ebu Bekir Kuran’ı Kerim’i kitap haline getirmiştir. Görevi yaklaşık iki yıl sürmüştür. Hastalanıp vefat ettikten sonra görevi son bulmuştur.

Hz. Ömer; (634- 644)
Göreve getirilen ikinci halifedir. Adaletli olması ile bilinir. Ve İslam devletini İmparatorluk haline getirmiştir. Aynı zamanda islam devletini çeşitli alanlarda teşkilatlandırmıştır. Örneğin; ilk meclis divan kurulunu Hz. Ömer kurmuştur. Ve yine Hz. Ömer döneminde Türkler le ilişkiler ortaya çıkmıştır. Görev dönemi on yıl sürmüştür. Hz Ömer’den sonra İslam devletinin başına geçen kişi Hz. Osman olmuştur.

Hz. Osman; (644- 656)
İlk İslam donanmasını kurmuştur. Ve Kıbrıs’ı Bizanslıların elinden almıştır. Bu dönemin en önemli gelişmelerinden biride Kuran’ı Kerim’i çoğaltıp çeşitli büyük şehirlere göndermesidir. Hz. Osman üçüncü halifedir. Görev dönemi on iki yıl sürmüştür. Hz. Osman’dan sonra İslam devletinin başına geçen kişi Hz. Ali’dir.

Hz. Ali; (656- 661)

Dört halife döneminin son halifesidir. Hz. Ali Hz. Muhammed’in İslam’a davetini kabul eden ilk erkek olarak bilinir. Bu dönem İslam devletinin karışıklıkların yaşandığı bir dönemdir. Hz. Ali’nin görev dönemi beş yıl sürmüştür. Şehit edilmesinin ardından dört Halife dönemi sona ermiştir. Muaviye halifeliği ilan edilmiş ve Emeviler dönemi başlamıştır.

Not; Dört Halife’de vefatı sebebi ile görevinden ayrıldı. Yatağında vefat eden tek halife Hz. Ebu Bekir’dir. Toplamında 29 yıl Halife dönemi sürmüştür. 

Kaç Halife Var? Konusu hakkında bizimle paylaşmak ya da sormak istediğiniz bir şey varsa aşağıdaki bölümden bildiriniz.

 

Bir önceki yazımız olan Kaç Tane Burç Var? Başlıklı konumuzu okumanızı öneririz.

(Bu yazıyı puanlamak ister misiniz? Yıldıza tıklayarak bu yazıya puan verebilirsin.)

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Yorum Yap