Kaç Tane Vitamin Var?

Kaç Tane Vitamin Var?

Kaç Tane Vitamin Var?

 

Tam Olarak Vitaminler Nelerdir?

Bir vitamin organik ve bileşik bir organizmanın sınırlı miktarda ihtiyaç duyduğu hayati bir besin maddesi olarak tanımlanmaktadır. Organizmanın bileşiği yeterli miktarlarda sentezleyemediği ve diyet yoluyla elde edilmesi gerektiği zaman belirli bir vitamine ihtiyaç duyar. Bu nedenle, vitamin terimi şartlara ve özel organizmaya göre şartlandırılmıştır.

Örneğin, C vitamini insanlar için önemli bir vitamindir. Ve takviye belirli sağlık sorunlarının tedavisi için önemlidir. Ancak sağlıklı insanlar tarafından kullanıldığında çok az besinsel yarar olduğuna dair kanıt yoktur.

Tüm doğal vitaminler sadece canlılarda bulunan organik besin maddeleridir. Birkaç istisna dışında vücut vitamin üretemez veya sentezleyemez. Diyetle veya diyet takviyeleri ile beslenilmesi gerekir. Vitaminler vücudumuzun normal çalışması için gereklidir. Büyüme, sağlık, genel refah ve birçok sağlık problemi ve hastalığının önlenmesi ve tedavisi için gereklidirler.

Vitaminler, yapılarına değil biyolojik ve kimyasal aktivitelerine göre sınıflandırılır.

Kaç Tane Vitamin Var?

Vücudumuzun ihtiyacı olan 13 Vitamin vardır. Vitaminler Suda çözünür ve Yağda çözünür olarak sınıflandırılır.

 

Suda Çözünür Vitaminler

Suda çözünen vitaminler suda kolayca çözülmektedirler. Ve genel olarak vücuttan idrar çıkışının vitamin tüketiminin güçlü bir öngörücüsü olduğu ve kolayca atıldığı bilinmektedir. Kolayca depolanmadıkları için günlük tutarlı alım önemlidir. Suda çözünen birçok vitamin türü bakteri tarafından sentezlenir. Suda çözünen vitaminlerde C- B1- B2- B3- B5- B6- B12 biyotin ve folik asit yer alır.

Yağda Çözünen Vitaminler

Yağda çözünen vitaminler, yağlar yardımıyla emilir. Vücutta birikme olasılıkları daha fazla olduğundan suda çözünen vitaminlerden daha fazla hipervitaminoza neden olma olasılığı daha yüksektir. Yağda çözünen vitamin regülasyonu kistik fibrozda özel bir öneme sahiptir. Yağda çözünen vitaminler B kompleks grubu ve C vitaminini kapsamaktadır. Yağda çözünen vitaminler, A-D-E ve K olarak gruplandırılır.

Vitaminler Üzerine Bazı Bilgiler

 

  • Vitaminler, vücudumuzun normal olarak büyümesi ve gelişmesi için gereken maddelerdir.
  • Vücudumuzun ihtiyacı olan 13 vitamin vardır.
  • Vitaminler çok hücreli bir organizmanın normal büyümesi ve gelişimi için gereklidir.
  • Yeterince vitamin almanın en iyi yolu çeşitli yiyeceklerle dengeli bir diyet yapmaktır.
  • Diyet takviyeleri sıklıkla vitamin içerir, ancak mineraller, şifalı bitkiler ve bitkisel bitkiler gibi diğer malzemeleri de içerebilir.
  • Eksikliği önlemek için periyodik olarak farklı programlarla vitamin tüketilir.
  • Her vitaminin kendine özgü işleri vardır. Bazı vitamin seviyelerinin düşük olması durumunda sağlık problemleri yaşayanılabilir.
  • Büyük dozlarda bazı vitaminler daha büyük bir dozajla daha şiddetli olma eğiliminde olan yan etkileri belgelemiştir.
  • Anti vitaminler, vitaminlerin emilimini veya etkilerini engelleyen kimyasal bileşiklerdir.
  • İhtiyacımız olan tüm günlük vitaminleri almanın en iyi yolu çok çeşitli meyveler ve sebzelerdir.

Yeterince vitamin almanın en iyi yolu çeşitli yiyeceklerle dengeli bir diyet yapmaktan geçmektedir. Bazı durumlarda optimum sağlık için günlük multivitamin alınması gerekebilir. Bununla birlikte bazı vitaminlerin yüksek dozları rahatsızlık verebilir.

 

Bir önceki yazımız olan Kış Mevsimi Kaç Gün Sürer? Başlıklı konumuzu okumanızı öneririz.

(Bu yazıyı puanlamak ister misiniz? Yıldıza tıklayarak bu yazıya puan verebilirsin.)

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Yorum Yap