Kış Mevsimi Kaç Gün Sürer?

Kış Mevsimi Kaç Gün Sürer?

Kış Mevsimi Kaç Gün Sürer?

 

Kış, yılın en soğuk mevsimi, sonbahar ve ilkbahar ayları arasındadır. Dalma sıcaklıkları ve buzlu havalarla ilişkilendirilir, ancak etkisi ve zamanlaması Dünya’nın diğer bölgelerine göre değişiklik gösterir. Değişken mevsimlere rağmen ekvator bölgelerinde sıcaklıklar nispeten sabit kalmaktadır. Bunun nedeni, Dünya’nın eğrisi nedeniyle, Atmosferik Radyasyon Ölçümü (ARM) programına göre ekvatoral alanların daha fazla güneş ışığı almasıdır.

Kış Mevsimi Kaç Ay? Kaç Hafta? Kaç Gün? Kaç Dakika? Kaç Saniye? Kaç Salise?

 

Kış Mevsimi, Aralık, Ocak, Şubat aylarından oluşur.
Kış Mevsimi, yılın 12. 1. ve 2. ayıdır.
Aralık Kış Mevsiminin ilk ayıdır. 31 gün sürer.
Ocak Kış Mevsiminin 2. ayıdır. 31 gün sürer.
Şubat Kış Mevsiminin 3. ayıdır. 28 gün (4 yılda bir 29 çeker)
Kış Mevsimi, 3 aydır.
Kış Mevsimi, 12. 8571428571 hafta sürer.
Kış Mevsimi, 90 gündür.
Kış Mevsimi, 129.600 dakikadır.
Kış Mevsimi, 7.776.000 saniyedir.
Kış Mevsimi,  466.560.000 salisedir.

 

Dünya’nın ekseni üzerindeki değişen eğimi, günlerin kısalmasına ve gecelerin kış boyunca daha uzun olmasına neden olur ve eğik yarımkürenin, Dünya’ya eğik bir açıda çarpması nedeniyle daha soğuk olması anlamına gelir. Ekvatorun kuzeyi, kış kuzey yarımkürede güneşten uzaklaştığında meydana gelirken, ters eğim güney yarımkürede kışın ortaya çıkar.

Kışın daha düşük sıcaklık meydana gelir, çünkü güneş ışınlarının eğimli yarımküreye ulaşmak için atmosfere daha fazla yol alması gerekir; bu da daha fazla ısının yüzeye ulaşmadan dağılmasını sağlar. Soğuk kış sıcaklıkları, bulutlarda oluşan buz kristallerinin biraraya gelip yüzeye düşerek yağmur yerine kar yağmasına neden olur. Sıcak hava eksikliği, sıcak ve soğuk cephelerin çarpışmasından kaynaklanan fırtına olasılığını azaltır. Düşen sıcaklıklarla başa çıkmak için, birçok hayvan türü ekvator yakınındaki sıcak bölgelere göç eder. Diğer türler, aktif ya da kış uykusunda kalmaları için sıcak tutmak için yağ ve kürk rezervleri oluşturur. Kış gündönümü en uzun karanlığa ve en az güneş ışığına sahip olan günde gerçekleşir. Kayıttaki en soğuk kışların bir kısmı 1683-1684, 1739-1740 arasında gerçekleşmiştir.

Bu yazımızda Kış Mevsimi Kaç Gün Sürer? Sorusunun cevabını verdik. Bu hesaplamalar Miladi takvime göre verilmiştir. Kış Mevsimi ile alakalı sorularınızı aşağıdaki bölümden sorun.

 

Bir önceki yazımız olan Sonbahar Mevsimi Kaç Gün Sürer? Konusunu okumanızı öneririz.

 

(Bu yazıyı puanlamak ister misiniz? Yıldıza tıklayarak bu yazıya puan verebilirsin.)

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Yorum Yap