Su Kaç Derecede Kaynar?

Su Kaç Derecede Kaynar?

 

Bu sorunun basit cevabı, suyun kaynama noktasının (deniz seviyesi) 1 atmosfer basınçta 100 derece olmasıdır.

Ancak, değer sabit değildir. Suyun kaynama noktası, rakıma göre değişen atmosferik basınca bağlıdır. Yükseklik kazandıkça su daha düşük bir sıcaklıkta kaynar, deniz seviyesine altı noktalarda ise daha yüksek bir sıcaklıkta kaynar.

Suyun kaynama noktası ayrıca suyun saflığına da bağlıdır. Kirlilik içeren su (örneğin tuzlu su ) saf sudan daha yüksek bir sıcaklıkta kaynar . Bu olguya, maddenin kolligatif özelliklerinden biri olan kaynama noktası yükselmesi adı verilir.

Su Kaç Derecede Donar?

Donma noktası, sıvıdan katıya geçişi tarif ederken, erime noktası, suyun bir katıdan (buz) sıvı suya geçtiği sıcaklıktır. Teoride, iki sıcaklık aynı olacaktır, ancak sıvılar donma noktalarının ötesinde aşırı soğutulabilir, böylece donma noktasının altına düşene kadar katılaşmazlar. Normalde, suyun donma noktası ve erime noktası 0 derecedir. Aşırı soğutma meydana gelirse veya suda donma noktası depresyonunun oluşmasına neden olabilecek yabancı maddeler varsa sıcaklık düşük olabilir.

Belli koşullar altında, su -40 dereceye kadar soğuk ve sıvı kalabilir!  

 

Su, normal donma noktasının çok altında nasıl sıvı kalabilir? Bunun cevabı, suyun bir tohum kristali ya da üzerinde kristalleri oluşturacak diğer küçük parçacıklara (çekirdek) ihtiyaç duymasıdır. Toz veya safsızlıklar normalde bir çekirdek sunarken, çok saf su, sıvı su moleküllerinin yapısı katı buzunkilere yaklaşana kadar kristalleşmez.

Süt Kaç Derecede Kaynar?

Sütün kaynama noktası , deniz seviyesinde 100 derece veya biraz daha üzerinde olup suyun kaynama noktasına yakındır, ancak süt içinde ilave moleküller bulunur, bu nedenle kaynama noktası biraz daha yüksektir. Tam olarak ne kadar daha yüksek olduğu ise sütün kimyasal bileşimine bağlıdır, bu nedenle bakabileceğiniz standart bir kaynama noktası yoktur! Ancak, bu sadece bir derecenin kesridir, bu nedenle kaynama noktası suyunkine çok yakındır. Suyun olduğu gibi, sütün kaynama noktası atmosferik basınçtan etkilenir, bu nedenle kaynama noktası deniz seviyesinden yüksek bir tepede alçalır.

 

Kaynama Noktası Neden Daha Yüksek? Sütün kaynama noktası, kaynama noktası yükselmesi adı verilen bir olgu nedeniyle suyun kaynama noktasından daha yüksektir. Uçucu olmayan bir kimyasal bir sıvı içinde çözündüğünde, sıvıdaki artan parçacık sayısı daha yüksek bir sıcaklıkta kaynamasına neden olur . Sütü tuzlar, şekerler, yağlar ve diğer moleküller içeren su olarak düşünebiliriz. Tıpkı tuzlu suyun saf sudan biraz daha yüksek bir sıcaklıkta kayması gibi, süt de biraz daha yüksek bir sıcaklıkta kaynar. Yine de, büyük bir sıcaklık farkı değildir, bu yüzden sütten su kadar hızlı kaynamasını beklenilmez.

Bazen tarifler, neredeyse kaynamış olmasına rağmen sütün tamamen kaynatılmasına neden olan süt tozu anlamına gelir. Sütün haşlanmasının kolay bir yolu, bir tencereye bir su kabı içerisine bir süt kabı koymak ve suyu kaynatmaktır. Suyun sıcaklığı kaynama noktasını geçmez, çünkü su buhar oluşturur. Sütün kaynama noktası her zaman aynı basınçtaki sudan biraz daha yüksektir.

Kaynama, sıvı halde buhar veya gaza geçiştir. Kaynama noktası adı verilen bir sıcaklıkta meydana gelir, buradaki sıvının buhar basıncı, etrafındaki dış basınçla aynıdır. Kabarcıklar buhardır. Kaynar su veya süt durumunda, baloncuklar su buharından oluşur. Kabarcıklar basınç arttıkça yükseldikçe genleşerek nihayet yüzeye buhar olarak salınırlar.

 

Bir önceki yazımız olan Güneş Sisteminde Kaç Gezegen Var? Başlıklı konumuzu okumanızı öneririz.

 

(Bu yazıyı puanlamak ister misiniz? Yıldıza tıklayarak bu yazıya puan verebilirsin.)

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Yorum Yap