Türkiye’de Kaç Bölge Var?

Bu makalemizde sizlere Türkiye’de Kaç Bölge Var? Sorusunun cevabını vereceğiz.

TÜRKİYE’DE KAÇ BÖLGE VAR?

Yurdumuz bitki örtüsü, iklim ve yeryüzü şekilleri olmak üzere 7 coğrafi bölgeye ayrılmaktadır. Bunları kısaca tanıyalım:

Türkiye'de Kaç Bölge Var?

  1. DOĞU ANADOLU BÖLGESİ
  2. İÇ ANADOLU BÖLGESİ
  3. KARADENİZ BÖLGESİ
  4. AKDENİZ BÖLGESİ
  5. EGE BÖLGESİ
  6. MARMARA BÖLGESİ
  7. GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Doğu Anadolu Bölgesi, yurdumuzun en büyük bölgesidir. Türkiye’nin doğusunda yer alır. Yüksekliği en fazla olan bölgemizdir. Yazları en kısa kışların ise en uzun geçtiği bölgemizdir. Bölgede kara iklim görülür. Büyükbaş hayvancılık gelişmiştir. Ceviz ve kayısı üretiminde en baş sırada yer alır. Bölgede çok sayıda baraj mevcut olup bunlardan enerji elde edilir.

İÇ ANADOLU BÖLGESİ

İç Anadolu Bölgesi, Türkiye’nin İkinci büyük bölgesidir. Karasal iklim görülür. En az yağış alan ve en kurak geçen bölgedir. Aynı zamanda erozyonun en fazla olduğu bölge konumundadır. Ekonomisi ise tarıma dayanır. Türkiye’nin en önemli tahıl üretimi bu bölgede yapılır. Arpa, buğday, şeker pancarı ve elma yetiştiriciliğinde ilk sıradadır. Bölgenin tamamı yayla ve ovalarla kaplıdır. Türkiye’nin kalbi, başkentimiz Ankara bu bölgededir. Yine tuz gölü İç Anadolu Bölgemizde yer alır.

KARADENİZ BÖLGESİ

Karadeniz Bölgesi, Türkiye’nin kuzeyinde yer alır. Üçüncü büyük bölgemizdir. Genelde her mevsim bol yağışlı geçer. Karadeniz iklimi görülür. Balıkçılık yaygındır. Bol yeşillik ve gür ormanlıklar bulunur. Fındık, çay, kenevir, üretiminde ilk sırada yer alır. Ülkemizde taş kömürünün tamamı bu bölgeden sağlanır. Kurtuluş savaşının başladığı Samsun Karadeniz bölgemizdedir.

 

AKDENİZ BÖLGESİ

Akdeniz Bölgesi, Türkiye’nin güneyinde yer alır. Dördüncü büyük bölgemizdir. Yazlar kurak ve sıcak geçmektedir. Kışlar ise ılık ve yağışlı seyreder. Türkiye genelinde turizmin en hızlı ve en çabuk başlayan bölgesidir. Bunun sebebi ise sıcaklığın en fazla olmasıdır. Yer fıstığı, anason, ve muz gibi tarım ürünlerinin en fazla üretildiği yerdir. Türkiye’nin en büyük ovası olan Çukuru ova bu bölgemizde yer alır.

EGE BÖLGESİ

Ege Bölgesi, Türkiye’nin batısında yer alır. Beşinci büyük bölgemizdir. Kıyılar çok girintili çıkıntılı dağlar kıyıya dik uzanır. Körfez ve Liman fazladır. İç kesimlerde karasal iklim görülür. Üzüm, haşhaş, incir, susam üretiminde ilk sıradadır. Bal üretiminde de öndedir. Termik santrallerin en fazla olduğu bölgemizdir. Sanayinin en fazla olduğu Marmara bölgesinden hemen sonra ikinci sırada yer alır.

MARMARA BÖLGESİ

Marmara Bölgesi, Türkiye’nin kuzey batısında yer alır. Altıncı büyüklükteki bölgemizdir. Bölgede ulaşım, ticaret ve sanayi oldukça gelişmiş ve büyümüştür. Kentleşme oranının en fazla olduğu bölgedir. Aynı zamanda çok fazla göç alan yerdir. Akdeniz ve Karadeniz iklimi arasında geçiş özelliği gösterir. Pirinç ve Ayçiçek üretiminde ilk sırada yer alır. Bunların yanında şeker pancarı, mısır, zeytin, dut ve pamuk yetiştiriciliğinin yoğun olduğu bölgedir. Tarım ve çiftlik işlerinde olduğu gibi ipek böcekçiliği ahır ve kümes hayvancılığında da birinci sıradadır.

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Güneydoğu Anadolu Bölgesi, en küçük bölgemizdir. Türkiye’nin Güney Doğusunda yer alır. Bitki örtüsü bozkırdır. Bölge çok sıcak ve çok kuraktır. Karpuz, Antep fıstığı ve mercimek üretiminde birinci sıradadır. Bölge de nüfus az yerleşme seyrektir. Petrol üretiminin tamamı ise bu bölgeden yapılır. Göksu, Fırat ve Dicle bu bölgemizde yer alır. Deprem riski en az olan bölgemizdir.

 

 

 

 

(Bu yazıyı puanlamak ister misiniz? Yıldıza tıklayarak bu yazıya puan verebilirsin.)

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Yorum Yap