Türkiye’de Kaç Dil Konuşuluyor?

Türkiye’de Kaç Dil Konuşuluyor?

Türkiye’nin ana dili Türkçedir, ve halihazırda istatistikler Ülke genelinde 28 ayrı dil konuşulduğunu belirtmektedir. Bunların başında ilk olarak Türkçe vardır. Ardından Kürtçe gelir. Türkçe bilenlerin sayısı 62 Milyon, Türkçe bilmeyenlerin sayısı ise 20 Milyon olarak bilinmektedir. Rakamlar ve konuşulduğu bölgeler aşağıdaki bölümde sıralanmıştır.

Türkiye’de Kaç Dil Konuşuluyor?

Türkiye'de Kaç Dil Konuşuluyor?

  1. Türkçe
  2. Kürtçe
  3. Arapça
  4. Zazaca
  5. Azerice
  6. Pomakça
  7. Lazca
  8. Kabardeyce
  9. Boşnakca
  10. Çerkezce
  11. Gürgüce
  12. Arnavutça
  13. Ermenice
  14. Çingenece
  15. Abhazca
  16. Süryanice
  17. Osetçe
  18. Hemşince
  19. Abazaca
  20. Ladino
  21. Pontusça
  22. Yunanca
  23. Avarca
  24. Özbekçe
  25. Kırgızca
  26. Kazakça
  27. Türkmence
  28. Uygurca

Türkçe; 62 Milyon kişi tarafından konuşulmaktadır.

Kürtçe; 13.8 Milyon kişi tarafından konuşulmaktadır.

Zazaca; 2.97 Milyon kişi tarafından konuşulmaktadır.

Arapça; 1.5 Milyon kişi tarafından konuşulmaktadır.

Balkan Dilleri; 340 Bin kişi tarafından konuşulmaktadır.

Lazca; 310 Bin kişi tarafından konuşulmaktadır.

Çerkezce; 1.8 Milyon kişi tarafından konuşulmaktadır.

Kafkas Dilleri; 135 Bin kişi tarafından konuşulmaktadır.

Rumca; 45 Bin kişi tarafından konuşulmaktadır.

Ermenice; 30 Bin kişi tarafından konuşulmaktadır.

Ladino; 15 Bin kişi tarafından konuşulmaktadır.

Diğer diller; 300 Bin kişi tarafından konuşulmaktadır.

Kürtçe; Yoğun olarak konuşulduğu İller; Diyarbakır, Batman, Kars, Ağrı, Muş, Şırnak, Van, Hakkari, Adıyaman, Mardin, Siirt ve Urfa’dır.

Hint Avrupa dil ailesine bağlı Hint- İran dillerinin Kuzeybatı İran koluna girer. Orta Doğu’nun Arapça, Türkçe ve Farsçadan sonra en çok konuşulan dördüncü dilidir.

Zazaca; Yoğun olarak konuşulduğu İller; Urfa, Adıyaman, Sivas, Diyarbakır, Muş, Erzurum,  Erzincan, Tunceli, Bingöl, Elazığ’dır.

Zazaca dil bilimi bakımından Hint Avrupa dil ailesine mensup İran dillerinin Kuzeybatı İran koluna bağlı bir dildir.

Pomakça; Yoğun olarak konuşulduğu İller; Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ, Edirne sayılan illerin köylerinde daha çok konuşulmaktadır.

Pomakça Hint- Avrupa dil ailesinin Güney Slav dilleri grubunun bir şive’sidir. Bulgarcaya çok yakındır ve bu iki dil arasında karşılıklı anlaşılabilirlik mümkündür.

Lazca; Yoğun olarak konuşulduğu İller; Düzce, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Samsun, Artvin, Rize.

Lazca; Kafkas dilleri ailesinden olup Gürgüce- Megrelce ve Svanca ile birlikte Güney Kafkas dilleri koluna ait bir dildir.

Kabarteyce; Amasya, Çorum, Kayseri bölgelerinde yoğun olarak konuşulmaktadır.

Kafkas dil ailesine bağlı Kuzeybatı Kafkas dilleri grubuna girer.

Çingenece- Romanca; Bu dil Hint Avrupa dil ailesine mensuptur. Ve çingeneler Hindistan kökenli oldukları için Hint dilleriyle yakından akrabadır.

Çingeneler en fazla göçebe eden topluluklarından biridir. Türkiye’de yoğun olarak yaşadıkları yerlerin en başında özellikle Adana gelir. Ve arkasından Çanakkale, Edirne Kırklareli, Tekirdağ, Düzce, İstanbul, ve İzmir bölgesinde bulunurlar.

Abhazca; Genel olarak Kayseri, Samsun, Bilecik, Kocaeli, Yozgat, Eskişehir, Bursa, Sakarya, Düzce gibi yerlerde yaşamaktadırlar.

Kuzey Batı Kafkas dillerinden biridir. Abhazca ve Türkiye’de konuşulmaktadır. Abhazca Cumhuriyet’inin Rusça ile birlikte resmi dilidir. Kiril alfabesi kullanılmaktadır.

Hemşince; Genellikle Trabzon, Rize, Artvin, Erzurum, Sakarya ve Kocaeli’de ikamet etmektedirler.

Hemşin dili olarak da bilinen arkaik bir Ermenice lehçesi olup Batı Ermenice içerisinde de değerlendirilmektedir. Doğu Karadeniz Bölgesinde kendileri Hemşinliler olarak adlandırılan Müslüman Ermenilerce konuşulur.

Abazaca; Samsun, Yozgat, Kayseri, Düzce, Bolu ve Adapazarı bölgelerinde ikamet ederler. 

İber Kafkas dillerinin Abhaz- Adige grubuna dahildirler. Kuzey Batı Kafkas dillerinden biridir. Bu dil Abhazca’ya akraba bir dildir. Kafkasya’da 400 Bin kişiden fazla konuşulduğu tahmin edilmektedir.

Ladino; Hint Avrupa dil grubunun Latin koluna bağlıdır. Eski İspanyolcadan köken’lenmiş bir dildir. Genellikle Yahudiler tarafından konuşulduğundan Yahudi İspanyolcası da denmektedir.

Pontusca- Rumca; Hint Avrupa dil ailesinde bulunan Yunancanın bir lehçesi olarak görülür. 

1923 mübadelesinde Yunanistan’a göçmüş olan ve bugün Kuzey Yunanistan da varlığını sürdüren Karadenizliler, Trabzon ve Rize’nin köylerinde yaşayan halk tarafında konuşulmaktadır.

Avarca; Çoğunluğu Dağıstan da yaşayan ve Sünni Müslüman olan Avarların konuştuğu dildir.

Avarcada dağlı dili anlamına gelir. Kafkas dillerinin Dağıstan dilleri öbeğine bağlıdır. Ardahan, Kars, Bursa, Tokat ve Sivas illerinin bazı yerleşkelerinde yaşarlar.

Not; Bu sonuçlar ufak bir araştırmanın sonucunda ortaya çıkmıştır. Tam bilgiler ve tam sayılar kesin olmamakla beraber net rakamlar kestirilememektedir. Şu anda Ülke Nüfusunun 80 Milyon’un üzerinde olduğu bilinmektedir. Uzmanlar tarafından Türkiye’de Kaç Dil Konuşuluyor? Konusu hakkında araştırma yapıldığında bu konu tekrar güncellenecek ve daha net rakamlar ortaya çıkmış olacaktır. Bu konu hakkında görüş ve düşüncelerinizi aşağıdaki bölümden yazabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan 1 Deste Kaç Tane? 1 Düzine Kaç Tane? Başlıklı konumuzu okumanızı öneririz.

 

(Bu yazıyı puanlamak ister misiniz? Yıldıza tıklayarak bu yazıya puan verebilirsin.)

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Yorum Yap