Yaz Mevsimi Kaç Gün Sürer?

Yaz Mevsimi Kaç Gün Sürer?

Yaz Mevsimi Kaç Gün Sürer?

 

 

Yaz Mevsimi, en uzun ve en kısa gecelere sahip en sıcak mevsimdir. Yılın diğer mevsimlerine göre oldukça uzun mevsimdir. Yaz gündönümü boyunca günler en uzun, geceler en kısa olur. Yaz mevsimi başlangıcında günler ilerledikce yaz sezonu sıcaklığı en yüksek noktaya gelmeye başlar. Kuzey Yarımküre’de yaz olduğunda, Güney Yarımküre’de kışa dönüşür. Hava bu mevsimde oldukça kuraktır. Yüksek sıcaklık nedeniyle, bizim için dayanılmaz olan tüm mevsim ilerleyen günlerde ılık hava akışı olarak devam eder.

 

Yaz Mevsimi Kaç Ay? Kaç Hafta? Kaç Gün? Kaç Dakika? Kaç Saniye? Kaç Salise?

 

Yaz Mevsimi, Haziran, Temmuz, Ağustos aylarından oluşur.
Yaz Mevsimi, yılın 6. 7. ve 8. ayıdır.
Haziran Yaz Mevsiminin ilk ayıdır. 30 gün sürer.
Temmuz Yaz Mevsiminin 2. ayıdır. 31 gün sürer.
Ağustos Yaz Mevsiminin 3. ayıdır. 31 gün sürer.
Yaz Mevsimi, 3 aydır.
Yaz Mevsimi, 13.1428571429 hafta sürer.
Yaz Mevsimi, 92 gündür.
Yaz Mevsimi, 132.480 dakikadır.
Yaz Mevsimi, 7.948.800 saniyedir.
Yaz Mevsimi, 476.928.000 salisedir.

 

Yaz Mevsimi; ilkbahar ve Sonbahar mevsimi arasında yılın en sıcak mevsimidir. Dönem boyunca sıcaklıklar, dünyada bulunan bölgelere göre değişir. Ekvator yakınındaki bölgeler tipik olarak kutuplara yakın olanlardan daha sıcaktır. Dünya’nın eğrisi nedeniyle, Atmosferik Radyasyon Ölçüm (ARM) Programına göre bu yerlerin en fazla güneş ışığını almasıdır . Dünya kutuplarının etrafındaki alanlarda da güneş ışınlarının çoğunu yansıtan buz vardır.
Yaz ekinoksu, Dünya’nın eğilmesinden dolayı güneş doğrudan ekvatorun üstünden geçtiğinde meydana gelir. Mevsimler, Dünya’nın güneşle ilgili pozisyonuna dayandığında, buna astronomik yaz denir.
Astronomik yaz, yaz gündönümünden sonbahar ekinoksuna kadar devam eder. Yaz gündönümü, güneşin en uzun sürdüğü yılın günüdür, ekinoks ise gece ve gündüz yaklaşık olarak aynı olduğunda meydana gelir.

Yine de yaz için başka bir tanım bulunmaktadır. Bir meteorolojik mevsim, NOAA’ya göre yılın 12 ayı her biri üç ay olmak üzere dört ayrı mevsim olarak ayrılır. Haziran, Temmuz ve Ağustos, ekvatorun kuzeyinde yaz olarak kabul edilir ve Aralık, Ocak ve Şubat aylarında güneyde yaz vardır. Bu aylarda, sıcaklıklar yılın geri kalanından daha yüksek olma eğilimindedir.

Bu yazımızda Yaz Mevsimi Kaç Gün Sürer? Sorusunun cevabını verdik. Bu hesaplamalar Miladi takvime göre verilmiştir. Yaz Mevsimi ile alakalı sorularınızı aşağıdaki bölümden sorun.

Bir önceki yazımız olan İlkbahar Mevsimi Kaç Gün Sürer? Başlıklı konumuzu okumanızı öneririz.

(Bu yazıyı puanlamak ister misiniz? Yıldıza tıklayarak bu yazıya puan verebilirsin.)

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Yorum Yap